Młodzi kierowcy najbardziej lekceważą przepisy. Powodują też najwięcej wypadków

side view . friends sitting in the car and looking at the camera.

Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU), to kierowcy w wieku 18-24 lata mają najbardziej lekceważący stosunek do przepisów drogowych. Jak z kolei wynika z danych policji, to ta grupa kierowców (proporcjonalnie do swojej wielkości) jest sprawcą największej liczby wypadków.

Według badań* przeprowadzonych przez PIU młodzi kierowcy uważają, że mimo swojego wieku, mają wystarczająco duże doświadczenie za kierownicą. Oceniają siebie w ten sposób, mimo że staż kierowcy w tej grupie wynosi średnio tylko 3 lata.

Jak podają w badaniu ankietowani kierowcy, prawie 40% z nich uważa, że przekraczanie prędkości w terenie zabudowanym o 20 km/h uważa za bezpieczne. W pozostałych grupach wiekowych to 33%. Blisko 60% pytanych stwierdziło, że nie widzi zagrożenia w przekraczaniu prędkości o 15 km/h. Takiej samej wielkości grupa twierdzi, że można jednocześnie jeździć szybko i bezpiecznie.

Stoi to w zupełnej sprzeczności z oficjalnymi danymi prezentowanymi przez policję, z których wynika, że to właśnie kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 lata stoją za największą liczbą wypadków.

 

 

Uwaga pieszy!

Młodzi kierowcy są też dużo bardziej egoistyczni na drodze niż współuczestnicy ruchu drogowego w pozostałym wieku. Ponad 18% młodych kierowców uważa, że wyprzedzanie auta bezpośrednio przed przejściem dla pieszych „może być w wyjątkowych sytuacjach” uzasadnione. 2/3 z nich uważa, że piesi powinni być mniej uprzywilejowani w ruchu drogowym niż obecnie, a 65,5% uważa, że przywileje kierowców należy zwiększyć.

Młodzi kierowcy za kierownicą są brawurowi i niebezpieczni. Proporcjonalnie doprowadzają do największej liczby wypadków. Według danych Eurostatu w kategoriach wiekowych 15-19 lat oraz 20-24 lata wypadki komunikacyjne są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków, tuż przed samobójstwami i innymi wypadkami (dane za 2014 r.).

* Badanie zostało zrealizowane od 20.01 do 02.02.2020 na zlecenie PIU przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI). Próba 1509