Odpowiedź starostwa na zarzuty właścicieli apteki „Za grosze”

5204512d99297.jpg

Apteka "Za grosze" (fot. arch. GP)

Odpowiedź na artykuł Apteka „Za grosze” kontra władze powiatu – awantura z podtekstem wyborczym.

„Apteka Za Grosze” złamała prawo miejscowe, przerywając dyżury całodobowe i świąteczne i odcinając mieszkańców od dostępu do pomocy farmaceutycznej.

Celem działań podjętych przez Powiat Legionowski nie jest odebranie aptece koncesji, ale przywrócenie mieszkańcom dostępu do całodobowych usług farmaceutycznych, dzięki wznowieniu dyżurów przez aptekę do tego zobowiązaną. Jeśli dyżury zostaną przywrócone, Starostwo wycofa wniosek o wszczęcie postępowania w tej sprawie.

Należy podkreślić, że:

1. Rozkład pracy aptek ustalany jest na podstawie art. 94 ust. 1 ustawy Prawo Farmaceutyczne. Zgodnie z nim Rada Powiatu określa rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu. Rozkład ten powinien być dostosowany do potrzeb mieszkańców i zapewnić dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.
Rozkład pracy aptek na terenie powiatu legionowskiego został określony uchwałą Rady Powiatu w Legionowie nr 114/XIV/2012 z dnia 26 stycznia 2012 r. Jest to prawo miejscowe, które powszechnie obowiązuje.

2. Firma Juventa, prowadząca „Aptekę Za Grosze” dobrowolnie, na piśmie, podjęła się prowadzenia nocnych dyżurów. Po pewnym czasie apteka stwierdziła, że jest to nieopłacalne i wystąpiła do Zarządu Powiatu w Legionowie o zwolnienie ich z obowiązku dyżuru.

3. Właściciele pozostałych aptek położonych na terenie powiatu legionowskiego nie wyrazili na to zgody, zarzucając „Aptece Za Grosze” stosowanie niedozwolonych praktyk i psucie rynku farmaceutycznego na terenie Legionowa.

4. Proponowane przez „Aptekę Za Grosze” rotacyjne dyżury (np. na zasadzie „codziennie inna apteka”) w opinii Zarządu Powiatu są nie do przyjęcia dla mieszkańców powiatu. Żaden pacjent ani lekarz nie będzie w stanie zorientować się, która z aptek powiatu od Jabłonny, aż po Serock danego dnia dyżuruje. Dodatkowo znaczna odległość pomiędzy aptekami na terenie powiatu, przy braku komunikacji nocnej poza Legionowem, uniemożliwiałoby dostępność do usług aptekarskich.

5. Powiat Legionowski nie otrzymał dotychczas informacji o żadnej nowej aptece, która miałaby pełnić całodobowy dyżur. Niezwłocznie wystąpimy o informację ws. prowadzonych procedur koncesyjnych dotyczącej nowej apteki całodobowej.

6. „Apteka Za Grosze” łamie prawo miejscowe samowolnie przerywając dyżury. Starosta Legionowski był zobligowany do powiadomienia Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Naszym celem nie jest jednak odebranie koncesji aptece, ale doprowadzenie do przywrócenia jej dyżurów.

7. Jesteśmy wdzięczni Teresie Panek właścicielce „Apteki z Uśmiechem” za ofertę prowadzenia aptekarskich dyżurów całodobowych w okresie, w którym prowadzone jest postępowanie dotyczące samowolnego przerwania dyżurów przez „Aptekę Za Grosze”.

Mariusz Kraszewski
w zast. Rzecznika Prasowego
Starostwa Powiatu Legionowskiego