Plany usprawnienia komunikacji w powiecie

pociag-skm-stacja-piaski-legionowo

fot. arch.

Biuro Drogownictwa i Komunikacji wraz z Zarządem Transportu Miejskiego przygotowało plan transportowy dla Warszawy oraz sąsiednich gmin na najbliższe lata. Jaki program ma miasto wobec komunikacji organizowanej w powiecie legionowskim?

W planie zawarte zostały informacje dotyczące komunikacji organizowanej zarówno w Warszawie jak i w gminach sąsiadujących ze stolicą. Dokument przedstawia obecny system komunikacji oraz planowane zmiany i udogodnienia dla pasażerów. W związku z przedstawieniem nowego planu miasto ogłosiło konsultacje społeczne, które potrwają do 20 lutego.

Plany w planie

Plan transportowy zakłada zorganizowanie węzłów przesiadkowych wraz z parkingami „Parkuj i jedź” (P+R) zarówno na terenie Warszawy jak i w gminach sąsiednich oraz usprawnienie komunikacji miejskiej oraz podmiejskiej. Wśród założeń planu na najbliższe lata znalazły się też: poprawa jakości dojść pieszych do stacji i przystanków, lokalizacja nowych przystanków możliwie jak najbliżej miejsc, gdzie występuje największy ruch, poprawa standardu informacji pasażerskiej czy skrócenie czasu podróży poprzez zwiększenie liczby przystanków na żądanie. Plan zakłada też poprawę niewygodnych przesiadek, skrócenie niektórych linii autobusowych oraz koordynację rozkładów jazdy.

Kolej podstawą

Według dokumentu podstawą systemu transportu zbiorowego ma być transport szynowy czyli kolej, tramwaje i metro. Autobusy odgrywały będą podstawową rolę w miejscach, gdzie nie jest obsługiwany transport szynowy, będą też dowoziły pasażerów do stacji i dworców.

SKM pojedzie do Zegrza?

Mimo tego iż przedstawiony plan dotyczy głównie Warszawy, zawarte w nim zmiany obejmują także powiat legionowski, a konkretniej możliwość utworzenia nowej linii kolejowej. W dokumencie znalazły się plany obsługi połączęń w relacjach do Zegrza lub Nieporętu/Radzymina, które będą możliwe, gdy zarządca infrastruktury kolejowej stworzy odpowiednie warunki do uruchomienia takiej linii. Dodatkowo wymagane jest też zapewnienie przez zainteresowane samorządy lokalne dofinansowania przewozów w wysokości oczekiwanej przez stolicę.

Konsultacje społeczne

W związku z przedstawieniem nowego planu ogłoszone zostały konsultacje, które potrwają do 20 lutego. Z projektem można zapoznać się:

W dniach 11 i 19 lutego w godzinach 16.00 – 19.00 w Warsztacie Warszawskim przy Placu Konstytucji 4 zostanie zorganizowany punkt konsultacyjny. Swoje uwagi oraz wnioski należy przesyłać na adres plantransportowy@um.warszawa.pl lub złożyć je osobiście w Biurze przy Marszałkowskiej.