Ponad 2,5 tys. bezrobotnych na 33 oferty pracy. Jaka jest skala bezrobocia w powiecie legionowskim?

powiatowy-urzad-pracy-bezrobocie

Powiatowy Urząd Pracy, fot. GP/am (archiwum)

W kwietniu Powiatowy Urząd w Pracy w Legionowie miał do zaoferowania bezrobotnym tylko 6  ofert pracy, zaś w maju już 33. Choć liczby te rosną, w dalszym ciągu nie są zbyt imponujące, zważywszy na to, że w powiecie legionowskim wszystkich bezrobotnych na koniec maja było ponad 2,5 tysiąca.

Jakie umiejętności są w cenie w czasie epidemii?

Ze statystyk resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że w maju wzrosła liczba ofert pracy we wszystkich polskich województwach. Tak też się stało i w powiecie legionowskim. W ujęciu procentowym może być to dość imponująca statystyka, ponieważ względem liczby ofert pracy dostępnych w miejscowym pośredniaku w kwietniu, liczba dostępnych ofert pracy w maju wzrosła ponad 5-krotnie. Jednak, jeśli chodzi o gołe liczby, to przedstawiają się one dość mizernie. – Do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Legionowie wpłynęło 6 ofert pracy w kwietniu i 33 w maju – informują urzędnicy. Z rządowych rankingów wynika, że w maju w kraju najchętniej poszukiwano pomocniczych robotników w przemyśle przetwórczym, robotników wykonujących prace proste w przemyśle, pakowaczy ręcznych, magazynierów, robotników gospodarczych, pomocniczych robotników budowlanych, robotników magazynowych, pracowników zajmujących się sprzątaniem i sprzedawców. W przypadku powiatu legionowskiego pracodawcy podczas epidemii szukali głównie opiekunów osób starszych, kosmetyczek, fryzjerów, pracowników kancelaryjnych, sanitariuszy szpitalnych, księgowych, sprzedawców, nauczycieli świetlicowych, religii i logopedii, kucharzy, pracowników fizycznych, operatorów wózków jezdniowych oraz maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego.

 

 

155 bezrobotnych podjęło pracę

Według kwietniowych danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,9 procenta tj. tyle samo, co w marcu i był to po Czechach (2,1 procent) drugi najlepszy wynik wśród krajów Unii Europejskiej (UE). W tym czasie średnia stopa bezrobocia dla krajów unijnych wzrosła z 6,4 procent w marcu do 6,6 procenta w kwietniu. Z szacunków rządowych wynika z kolei, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja  wyniosła 6 procent i w porównaniu do kwietnia wzrosła o 0,2 punktu procentowego. Tempo wzrostu bezrobocia było jednak mniejsze niż w kwietniu – wówczas stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 procenta z 5,4 procenta w marcu. Wieści o wielkości bezrobocia w powiecie legionowskim są nieco bardziej pesymistyczne. – Na koniec kwietnia w ewidencji pozostawały 2484 osoby. Na koniec maja zarejestrowanych było 2557 osób. Stopa bezrobocia dla powiatu legionowskiego wynosiła 6,9 procenta na koniec marca oraz 7,2 procenta na koniec kwietnia – informuje PUP w Legionowie. Spośród tych wszystkich przeszło 2,5 tysiąca bezrobotnych, po pomoc miejscowego pośredniaka w znalezieniu pracy w czasie epidemii zwróciło się łącznie blisko 440 osób. Wielu z zarejestrowanych bezrobotnych, bo łącznie aż 155 osobom udało się też w tym trudnym czasie jakąś pracę podjąć. – W PUP w Legionowie w miesiącu kwietniu zarejestrowało się 210 osób, a w miesiącu maju 226 osób. Z powodu podjęcia pracy zostało wyrejestrowanych 71 osób w kwietniu i 84 osoby w maju. Z powodu rozpoczęcia działalności gospodarczej wyrejestrowanych zostało 4 osoby w kwietniu i 21 osób w maju – wyliczają urzędnicy z legionowskiego PUP-u.