Powiat. 632 testy, 54 chorych, 8 zmarłych i 41 ozdrowieńców – podsumowanie epidemii koronawirusa w powiecie legionowskim

Barcodes On Test Tubes In Lab

Co 12. przebadany mieszkaniec powiatu legionowskiego był chory na koronawirusa. Statystyka dotyczy badań wykonanych od początku epidemii do 25 maja. Podkreślić należy, że testowane były jedynie osoby przebywające w kwarantannie.

W miniony poniedziałek (25 maja), Powiatowa Inspektor Nadzoru Sanitarnego w Legionowie, Sylwia Patejuk podsumowała bieżącą sytuację sanitarną w powiecie legionowskim w kontekście światowej pandemii koronawirusa. Raport został przedstawiony radnym powiatowym. Wynika z niego, że wśród łącznie 54 mieszkańców powiatu legionowskiego pozytywnie zdiagnozowanych w kierunku COVID-19 w okresie od początku marca do 25 maja, było aż 22 medyków, pracujących głównie w warszawskich szpitalach. Drugą najliczniejszą grupą zarażonych, 16 osób, byli pacjenci pobliskich szpitali. Kolejnych 8 osób wirusem zaraziło się poprzez transmisję rodzinną, a dokładnie poprzez przebywanie z osobami objętymi kwarantanną. Wśród chorych na koronawirusa było 29 kobiet i 25 mężczyzn.

Zgony i ozdrowienia

Statystyka chorych to również statystyka zmarłych i ozdrowieńców. Do tej pory, koronawirus przyczynił się do śmierci 8 mieszkańców powiatu legionowskiego – najmłodszy z nich miał 56 lat, zaś najstarszy 93 lata. – W przypadku tych osób występowały choroby współistniejące, a ich zgony nastąpiły w szpitalach – sygnalizowała szefowa legionowskiego sanepidu. Jeśli chodzi o ozdrowieńców, to na dzień 25 maja mamy ich w powiecie legionowskim aż 41. Najmłodszym legionowskim ozdrowieńcem jest 8-letnie dziecko, zaś najstarszym 93-letni senior.

Testy na koronawirusa

632 testów – tyle badań w kierunku koronawirusa wśród mieszkańców powiatu legionowskiego wykonała miejscowa inspekcja sanitarna. Liczba ta tyczy się badań wykonanych od początku epidemii do dnia 25 maja. Dla porównania można przytoczyć poprzednie upublicznione na początku kwietnia przez inspekcję sanitarną dane. Mówiły one, że od początku epidemii do 8 kwietnia tych testów zrobiono 128. Oznacza to, że w okresie od 8 kwietnia do 25 maja łącznie przetestowano 504 mieszkańców powiatu legionowskiego. Podkreślić należy, że testom w kierunku koronawirusa poddawane były jedynie osoby przebywające w kwarantannie, zaś badania robiono w 19 specjalistycznych laboratoriach w województwie mazowieckim. Zasadą również jest wykonywanie tych testów w siódmej dobie kwarantanny lub po 7 dniach od kontaktu z osobą na COVID-19.

Jak jest obecnie?

Obecnie na COVID-19 choruje 5 mieszkańców powiatu legionowskiego – 3 osoby przechodzą chorobę w izolacji domowej,  2 są hospitalizowane. Wśród chorych są mieszkańcy Legionowa oraz gmin Jabłonna i Wieliszew. – W gminach Serock i Nieporęt nie ma obecnie chorych – informuje Powiatowa Inspektor Nadzoru Sanitarnego, Sylwia Patejuk. Dodaje również, że obecnie na 70 mieszkańców powiatu legionowskiego, lokalna inspekcja sanitarna nałożyła obowiązkową kwarantannę domową, kilku mieszkańców znajduje się w kwarantannie granicznej, zaś w miejscu kwarantanny zbiorowej tj. w ośrodku wypoczynkowym Rewita w Ryni w gminie Nieporęt przebywa obecnie tylko 5 osób. Jeśli chodzi o liczbę pacjentów pozytywnie zdiagnozowanych w kierunku koronawirusa, powiat legionowski plasuje się obecnie na 10 pozycji wśród powiatów województwa mazowieckiego, zaś samo mazowieckie jest na 4 miejscu w takim samym porównaniu prowadzonym dla  województw. Co ważne, na naszym terenie nie wystąpiły ogniska zakażeń tą chorobą w takich obiektach użyteczności publicznej jak domy pomocy społecznej, obiekty służby zdrowia, czy też duże zakłady pracy. – Wszystkie testy do tej pory wykonane wśród podopiecznych Domu Pomocy Społecznej Kombatant (DPS Kombatant) w Legionowie były ujemne. W maju – po wcześniejszym wykonaniu testów i potwierdzeniu braku zakażenia koronawirusem przyjęliśmy dwóch nowych pensjonariuszy – potwierdza Anna Kaczmarek, szefowa tej instytucji.

Jest dobrze, ale bądźmy czujni!

Mimo tych obecnych, pozytywnych koronawirusowych statystyk w powiecie legionowskim, miejscowy sanepid wciąż pracuje na pełnych obrotach – wciąż jest to system dwuzmianowy i wciąż pełnione są całodobowe dyżury telefoniczne. Te dobre wieści nie usypiają jednak czujności pracowników tej instytucji. – Jestem bardzo ostrożna w stwierdzeniu, że nastąpiła znaczna poprawa. Owszem, liczby się zmniejszają, ale jeszcze niewiele wiemy o tej chorobie. Nie wiemy też, jak fakt odmrażania obostrzeń przełoży się na stan epidemii. Dla przykładu od 1 do 19 maja w powiecie legionowskim nie potwierdzono żadnego przypadku tej choroby. Natomiast po 19 maja do chwili obecnej stwierdzono już 2 kolejne. Mam nadzieję, że to 2 ostatnie, przynajmniej w tym sezonie wiosenno-letnim – komentowała podczas wczorajszej (25 maja) powiatowej sesji szefowa legionowskiego sanepidu.