Powiat. Bezpartyjni Samorządowcy Roberta Wróbla będą kreować politykę powiatu

bezpartyjni-samorzadowcy_16

Lider Bezpartyjnych samorządowców starosta Robert Wróbel (fot. GP/kg)

Bardzo dobry wynik w wyborach samorządowych osiągnęli Bezpartyjni Samorządowcy. Grupa stworzona chwilę przed wyborami zdobyła 8 mandatów i będzie tworzyła koalicję w Radzie Powiatu Legionowskiego.

 

Tuż przed wyborami samorządowymi Robert Wróbel zdecydował się na odejście z Platformy Obywatelskiej i stworzenie własnego komitetu. W porozumieniu z Sylwestrem Sokolnickim, Grzegorzem Kubalskim, Pawłem Kownackim i Jerzym Zaborowskim udało mu się stworzyć bardzo silne listy wyborcze do rady powiatu, co ma swoje odzwierciedlenie w wynikach wyborów.

Sokolnicki dał 3 mandaty

W gminie Serock Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli 3 mandaty – czyli wszystkie możliwe do zdobycia. Ogromna w tym rola ustępującego burmistrza Serocka Sylwestra Sokolnickiego, który w pojedynkę zebrał 2688 głosów. To imponujący wynik. Drugi świetny wynik na liście osiągnęła radna powiatowa, pracująca w Zarządzie Powiatu Anna Gajewska – 418 głosów. Co ważne są to głosy z różnych środowisk, bo przez wiele lat Gajewska i Sokolnicki byli raczej oponentami politycznymi. Te dwa doskonałe wyniki pozwoliły zdystansować konkurencję i umieścić w radzie Mariusza Śledziewskiego, który zdobył 242 głosy. Cała lista Bezpartyjnych Samorządowców w gminie Serock zdobyła aż 3809 głosów (59,4% głosów).

 

 

Lista Wróbla odebrała mandat Koalicji Obywatelskiej

Lider ugrupowania kandydował w gminie Nieporęt. Tam wspólnie z aktualną radną powiatową Agnieszką Powałą wywalczyli dwa mandaty. Rober Wróbel zebrał 1675 głosów a Agnieszka Powała 846. Cała lista zebrała 3786 głosów (Beata Kostro – 309, Dariusz Pieśniak – 461, Henryka Galas – 495), co przy wyborach proporcjonalnych pozwoliło odebrać mandat Koalicji Obywatelskiej, która mimo że zdobyła aż 1285 głosów, swojego przedstawiciela w radzie z terenu gminy Nieporęt mieć nie będzie.

Wieliszew i Jabłonna

Bezpartyjni zdobyli po jednym mandacie w okręgu Wieliszew i Jabłonna. Do drugiego mandatu w gminie Wieliszew zabrakło tylko 24 głosów. Bardzo dobry wynik odnotowała tu Izabela Kownacka (1128 głosów) wspierana przez swojego męża, wójta gminy Wieliszew Pawła Kownackiego. Drugi wynik na liście osiągnął Jacek Banaszek (845 głosów) i, mimo że był to 3 wynik w okręgu, głosów nie wystarczyło na odebranie mandatu Koalicji Obywatelskiej (do rady wszedł Mirosław Kado – 853 głosy). W gminie Jabłonna Bezpartyjni Samorządowcy osiągnęli drugi wynik i niezagrożenie zdobyli mandat. W tym okręgu wyborcy najsilniej poparli Koalicję Obywatelską (.N + PO) – 2706 głosów, Bezpartyjni Samorządowcy z Grzegorzem Kubalskim na pierwszym miejscu na liście zebrali 2443 głosy.

Kluczowy Cichocki

Bezpartyjni liczyli na 3 mandaty z Legionowa. Prawdopodobnie silna polaryzacja polityki krajowej i afera z prezydentem Romanem Smogorzewskim sprawiły, że mandaty do Rady Powiatu brały w legionowskich okręgach duże partie polityczne (PiS 4 mandaty, Koalicja .N+PO 4 mandaty) i Porozumienie Samorządowe – macierzyste ugrupowanie prezydenta Romana Smogorzewskiego. Jednak w okręgu numer 1 Bezpartyjnym udało się uzyskać jeden mandat. Najlepszy wynik na liście osiągnął Przemysław Cichocki (658 głosów), drugi obecny wicestarosta Jerzy Zaborowski (365 głosów), trzeci Magdalena Górska (282 głosy), czwarty Natalia Lewandowska (287 głosów). Wspólnie w całym okręgu lista zebrała 1909 głosów, co pozwoliło rozbić polityczny duopol i wprowadzić Przemysława Cichockiego do rady. Gdyby nie wygrana w tym okręgu Bezpartyjni Samorządowcy nie decydowaliby o kształcie przyszłej koalicji w Radzie Powiatu (8 mandatów Bezpartyjni Samorządowcy, 7 mandatów Prawo i Sprawiedliwość, 5 mandatów Koalicja Obywatelska (.N + PO), 3 Porozumienie Samorządowe).
Robert Wróbel może mówić o sukcesie swojej koncepcji politycznej. Ciekawe zapowiada się tworzenie koalicji w Radzie Powiatu. Bezpartyjni mogą ją budować zarówno z PiS jak i z KO (.N+PO) z PS.