Powiat. Brak pisemnej decyzji o kwarantannie, pozbawi Cię pieniędzy z ZUS-u? Sanepid i ZUS wyjaśniają

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, fot. ZUS Facebook

– Na podstawie ustnej kwarantanny Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie wypłaca zasiłków chorobowych – zaalarmowała redakcję Gazety Powiatowej jedna z legionowianek. Problemy z otrzymaniem tych świadczeń mogą mieć setki mieszkańców powiatu legionowskiego, ponieważ podczas tylko ostatnich dwóch dni, miejscowa inspekcja sanitarna objęła kwarantanną blisko 200 osób.

Problem może dotyczyć setek legionowian

Przypomnijmy.  Od poniedziałku (19 października) legionowski sanepid nie wystawia pisemnych decyzji o nałożeniu kwarantanny i robi to jedynie w sposób ustny. W poniedziałek (19 października) i we wtorek (20 października) wydano blisko 200 takich ustnych decyzji. – O ile zgłoszenie tego faktu do pracodawcy, pokierowanie pracodawcy na PUE ZUS, gdzie może sprawdzić, że rzeczywiście jestem na kwarantannie usprawiedliwi moją nieobecność w pracy, to nie jest to podstawa do wypłaty zasiłku z ZUS-u. Do wypłaty zasiłku wciąż jest konieczna imienna decyzja o nałożeniu kwarantanny. A sanepid jej nie wyda. To jest jakaś kpina, bo to oznacza, że będziemy się teraz boksować z sanepidem o papierek, bo inaczej za ten tydzień kwarantanny nam nie wypłacą ani zasiłku, ani wynagrodzenia! – zaalarmowali redakcję Gazety Powiatowej czytelnicy. Postanowiliśmy sprawdzić to u źródeł.

 

 

Działamy w ramach prawa – mówi sanepid

Zapytaliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie, czy kwarantannowani otrzymają pisemne decyzje uprawniające ich do wypłaty świadczeń z ZUS-u. – Ze względu na stale wzrastającą liczbę zachorowań na Covid-19, a co za tym idzie wzrastającą liczbę osób koniecznych do odseparowania na czas kwarantanny oraz biorąc pod uwagę obowiązek odbywania kwarantanny przez wszystkie osoby wspólnie zamieszkujące, wystawianie decyzji w wersji papierowej i przesyłanie jej pocztą elektroniczną generuje czas, jaki jest nam potrzebny na wykonywanie wywiadów epidemiologicznych i podejmowanie decyzji o kwarantannie, bądź nadzorze epidemiologicznym – tłumaczy Sylwia Patejuk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie. – W świetle obowiązujących przepisów istnieje możliwość wydawania decyzji ustnie, co się odbywa w czasie kontaktów telefonicznych. Informacja ta zawiera dokładny czas odbywania kwarantanny. Osoby objęte kwarantanną są wprowadzane do bazy osób kwarantannowanych, a dane z tej bazy są dostępne m. in. dla ZUS-u, policji i lekarzy. W razie wątpliwości pracodawca może zweryfikować tę informację w Inspekcji Sanitarnej – dodaje. Podkreśla również, że decyzje o zaprzestaniu wydawania pisemnych decyzji o kwarantannie, czynione są na podstawie zaleceń wojewódzkich służb sanitarnych i nie dotyczą jedynie powiatu legionowskiego.

ZUS też działa w ramach prawa

Zgodnie z obowiązującym prawem zachowuje się również ZUS. – Do wypłaty zasiłku wciąż konieczna jest pisemna decyzja inspektora sanitarnego. Przepisy w tej materii się nie zmieniły mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. Dodaje też, że również i z innych regionów Polski odbierane są sygnały o podobnych problemach.

Gąszcz wzajemnie wykluczających się przepisów do poprawki

Niewykluczone zatem że w najbliższym czasie okaże się konieczna zmiana kolejnych przeciwepidemicznych przepisów. Tym razem powinny one umożliwić wypłatę zasiłków chorobowych z ZUS dla osób kierowanych na kwarantannę drogą ustną. Zmiany te jednak nie leżą w gestii ani ZUS-u, ani służb sanitarnych, tylko parlamentarzystów.