Powiat. Całkowity zakaz spalania węgla w piecach i drewna w kominkach od 2030r.!? Takie zmiany szykują się w całym powiecie legionowskim. Trwają konsultacje

fireplace-3996248_1920

fot. pixabay.com

Całkowity zakaz spalania węgla w piecach i drewna w kominkach – takie zmiany mają objąć gospodarstwa domowe z całego powiatu legionowskiego. Mają one wejść w życie w 2030r. Przewiduje je projekt nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza, który jest obecnie konsultowany. Konsultacje te potrwają do 16 sierpnia tego roku.

Szczegóły zmian

Od 1 lipca do 16 sierpnia trwają konsultacje w sprawie nowelizacji uchwały antysmogowej obowiązującej na Mazowszu od 11 listopada 2017r. Zmiany zakładają zakaz spalania węgla w piecach i drewna w kominkach. W samej stolicy zakaz spalania węgla w piecach ma działać od lipca 2024r., zaś zakaz spalania biomasy, czyli m. in. drewna w kominkach od lipca 2030r. Podobne zmiany szykowane są dla powiatów okalających Warszawę, w tym dla wszystkich gmin powiatu legionowskiego. Tu przepisy zakazujące spalania węgla w piecach i drewna w kominkach mają wejść w życie równocześnie, a tą datą ma być 2030r.

Odstępstwa

Od powyższych założeń przewidziano pewne odstępstwa. I tak w przypadku stolicy, w piecach spełniających wymogi ekoprojektu zainstalowanych między 11 listopada 2017r., a 30 czerwca 2024r. warszawiacy będą mogli palić m. in. węglem do końca żywotności tych urządzeń. Natomiast mieszkańcy, którzy po 30 czerwca 2024r. zainstalują kotły na paliwa stałe, będą mogli w nich palić do końca ich żywotności innymi paliwami, niż węgiel. W przypadku powiatów podwarszawskich, w tym powiatu legionowskiego, w piecach spełniających wymogi ekoprojektu zainstalowanych między 11 listopada 2017r., a 30 czerwca 2030r. mieszkańcy będą mogli palić m. in. węglem do końca żywotności tych urządzeń.

Zostało kilka dni

Konsultacje społeczne w sprawie nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza potrwają jeszcze do 16 sierpnia. Uwagi można składać w formie pisemnej, ustnie do protokołu oraz za pośrednictwem internetu. Organizatorem konsultacji jest Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego przy ulicy ks. I. Kłopotowskiego w Warszawie. Przyjęcie nowego prawa antysmogowego na Mazowszu planowane jest natomiast na jesień tego roku.

Skutki zakazów

Urzędnicy odpowiedzialni za tę nowelizację mówią, że po rozszerzeniu zakazów palenia węgla w piecach i drewna w kominkach na powiaty okołowarszawskie na przekroczenia dobowych norm stężenia w powietrzu pyłu PM10 narażonych będzie o około 700 tysięcy osób mniej, zaś normy stężeń benzoapirenu mają być w ogóle nieprzekraczane. Ich szacunki mówią też, że koszty odejścia od palenia węglem na całym Mazowszu będą opiewać na kwotę nawet 11 mld zł. To i tak wielokrotnie mniejsze pieniądze, od tych jakie rocznie wydaje się na skutki zdrowotne złej jakości powietrza w regionie.

Poniżej publikujemy film prezentujący szczegóły zmian planowanych w uchwale antysmogowej dla Mazowsze. Nagranie przygotowało Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.