Powiat. Diagnostyka nowotworów jelita grubego, prostaty i sutka. Darmowe badania dla mieszkańców w 2023 r.

mammograf główne

fot. WIM

Mieszkańcy powiatu legionowskiego już wkrótce będą mogli zrobić darmowe badania przesiewowe w kierunku nowotworów jelita grubego, gruczołu krokowego i sutka. Powiat legionowski szykuje się bowiem do uruchomienia tegorocznych, finansowanych z budżetu samorządu programów zdrowotnych. Oprócz diagnostyki wyżej wymienionych schorzeń nowotworowych, w 2023 r. realizowane mają też być m. in. badania wad postawy u dzieci, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz spotkania z psychologami.

Rak jelita grubego, prostaty i sutka

W 2023 r. na promocję zdrowia wśród mieszkańców powiatu legionowskiego urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie planują łącznie wydać 374 tys. zł. Za te pieniądze zrealizowane zostaną m. in. programy zdrowotne, których celem będzie profilaktyka wybranych chorób nowotworowych. Mowa tu o darmowej diagnostyce w kierunku raka jelita grubego, dedykowanej mieszkańcom naszego regionu w wieku od 25 do 75 lat. Pacjenci w wieku 50-75 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz w wieku 25-49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym będą mogli skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych. Kolejną tego typu akcją mają być darmowe badania przesiewowe w kierunku raka prostaty. Z tego typu procedur medycznych będą mogli skorzystać panowie w wieku od 55 do 69 lat. Diagnostyka w kierunku tego schorzenia będzie zaś polegała na badaniu lekarskim per rectum oraz na oznaczeniu w pobranej od pacjenta krwi poziomu stężenia właściwego dla tego raka markera nowotworowego. W przypadku tego nowotworu, urzędnicy chcą też w 2023 r. zorganizować warsztaty edukacyjne. Trzecią chorobą nowotworową, na diagnostyce, której chce się w tym roku skupić samorząd powiatu legionowskiego jest rak piersi. I tak, panie w wieku od 40 do 49 lat będą mogły skorzystać z darmowych badań mammograficznych. Oprócz tego, ich młodsze koleżanki, czyli kobiety w wieku od 25 do 49 lat będą mogły skorzystać z warsztatów edukacyjnych w tym zakresie oraz objęte zostaną profesjonalnym instruktażem samobadania piersi. W 2022 r. powyższe badania były wykonywane w klinice Mediq w centrum Legionowa. W tym roku, urzędnicy jeszcze nie wyłonili realizatora tych świadczeń, ale pewnym jest, że tego rodzaju profilaktyka ma ruszyć na przełomie lutego i marca 2023 r.

 

Będą diagnozować wady postawy u dzieci

W powiatowym programie zdrowotnym znajdą się również badania pod kątem wad postawy dla drugoklasistów ze wszystkich szkół podstawowych z terenu powiatu. Ponadto zaplanowano szkolenia z udzielania pierwszej pomocy wraz z nauką obsługi defibrylatora dla najstarszych klas szkół średnich, szereg akcji z zakresu szerzenia idei krwiodawstwa, prowadzenie działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz spotkania z psychologiem dla uczniów, nauczycieli i rodziców – informują urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie.

 

Podsumowanie zeszłorocznej akcji

Pisząc o promocji zdrowia wśród mieszkańców powiatu legionowskiego w 2023 r., nie sposób podsumować zeszłorocznej podobnej akcji. Ze statystyk prowadzonych przez ten samorząd wynika, że w 2022 r. z darmowych badań kolonoskopowych skorzystało 150 osób, a u 64 z nich wynik tego badania był nieprawidłowy, z czego u 1 osoby wykryto nowotwór jelita grubego. Z darmowych badań przesiewowych w kierunku raka prostaty skorzystało natomiast 19 mężczyzn, a u 2 z nich uzyskano dodatni wynik markera nowotworowego. Z kolei z darmowej mammografii skorzystało 47 kobiet, a u 16 z nich wynik tego badania okazał się nieprawidłowy. Oprócz tego, 57 pań zostało przeszkolonych z samobadania piersi. – W trakcie ortopedycznych badań przesiewowych pod kątem wad postawy przebadano 1631 drugoklasistów ze wszystkich publicznych szkół podstawowych z terenu powiatu. U 1160 wykryto wadę postawy. Dofinansowano także instruktażowe zajęcia korekcyjne, skorzystało z nich 131 dzieci – podsumowują program zdrowotny skupiający się na diagnostyce wad postaw u dzieci powiatowi urzędnicy na łamach wspomnianego informatora urzędowego.