Powiat. Dwóch poszukiwanych alimenciarzy w rękach policji. Najbliższe miesiące spędzą w więzieniu

policja030413

Policja (fot. arch. KWP Białystok)

Dwóch poszukiwanych mężczyzn zatrzymali policjanci na terenie powiatu legionowskiego. Obaj poszukiwani byli na podstawie wydanych przez sądy nakazów doprowadzenia. Mieszkańcy powiatu legionowskiego dopuścili się przestępstw przeciwko rodzinie i opiece w postaci uchylenia się od obowiązku opłacania alimentów.

 

 

Kilka dni temu policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy byli poszukiwani przez polski wymiar sprawiedliwości. – Policjanci legionowskiej patrolówki zatrzymali 48-latka. Mężczyzna był poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez jeden z warszawskich sądów, ponieważ nie stawił się w terminie do zakładu karnego. Mieszkaniec powiatu legionowskiego za niezapłacone alimenty ma do odbycia karę 181 dni pozbawienia wolności. – informuje kom. Justyna Stopińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

 

 

– Podobny los spotkał 51-latka zatrzymanego przez mundurowych z Jabłonny. Tym razem to Sąd Rejonowy w Legionowie na mocy wydanego wyroku zarządził zatrzymanie i doprowadzenie mężczyzny do placówki penitencjarnej. Ten z kolei spędzi za kratami najbliższe 165 dni, także za przestępstwo nie alimentacji. – dodaje kom. Justyna Stopińska.

Policja informuje, że zgodnie z przepisami kodeksu karnego, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeżeli sprawca czynu określonego jak wyżej naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.