Powiat. Fala upałów nad Jeziorem Zegrzyńskim. WOPR i Policja radzą co robić by było bezpiecznie

Dzika_plaza_03

Od piątku (18 czerwca) do poniedziałku (21 czerwca) meteorolodzy przewidują dla powiatu legionowskiego falę upałów przekraczającą 30°C w dzień i 19°C w nocy. Wielu mieszkańców powiatu legionowskiego jak również Warszawy będzie w te upalne dni szukać wytchnienia nad wodami Jeziora Zegrzyńskiego. Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Policja przypominają jak rozważnie spędzać czas nad wodą minimalizując ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

 

 

Fala upałów (więcej pisaliśmy TUTAJ), która jest przewidywana na nadchodzący weekend (19-21 czerwca) przyciągnie nad wody Jeziora Zegrzyńskiego wielu mieszkańców powiatu legionowskiego jak również Warszawy, którzy będą szukali odpoczynku. Z tego powodu Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (LWOPR) i Policja przypominają zasady rozważnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu nad wodą w upalne dni.

 

 

Niestety, wraz ze wzrostem temperatur rośnie ryzyko zasłabnięć i omdleń. Latem nie brakuje też przypadków poparzeń słonecznych i udarów cieplnych. Nad akwenami w czasie gorących letnich dni częściej zdarzają się także utonięcia – przypomina Legionowskie WOPR.

Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi ze strony LWOPR jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą:

  • Pij wodę – aby utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu przez cały dzień, małymi łyczkami warto popijać zwykłą wodę mineralną.
  • Zrezygnuj z alkoholu! W trakcie ekstremalnych upałów alkohol może być śmiertelnie niebezpieczny! Nigdy nie korzystaj z kąpieli w akwenach po spożyciu alkoholu!
  • Przewiewna odzież, nakrycie głowy i kremy z filtrem SPF 30-50 – to zestaw obowiązkowy, jeśli chodzi o wypoczynek nad wodą. Pamiętaj: aplikację kremu z filtrem przeciwsłonecznym trzeba powtarzać co 2-3 godziny i po każdej kąpieli.
  • Zrezygnuj z opalania w godzinach od 12.00 do 16.00 – wtedy, kiedy temperatura powietrza osiąga maksymalne wartości w ciągu doby. W tym czasie dochodzi do największej liczby przypadków omdleń i zasłabnięć spowodowanych upałem.
  • W razie potrzeby nie zwlekaj z wezwaniem pomocy. Wpisz do komórki numer ratunkowy nad wodą: 601 100 100.

Również Policja przypomina kilka rad, które pozwolą zapobiec wielu niebezpieczeństwom nad wodą:

  • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
  • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

Źródło: Legionowskie WOPR i KPP w Legionowie.