Powiat. Gazociąg warszawski przetnie gminy Jabłonna i Nieporęt. Ruszył proces inwestycyjny

budowa gazociągu

Ruszyła budowa gazociągu warszawskiego, fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie

Spółka Gaz-System w lipcu 2023 r. rozpoczęła budowę gazociągu warszawskiego. Roboty są wykonywane m. in. na terenie gmin Nieporęt i Jabłonna w powiecie legionowskim. To na terytorium tych gmin do końca marca 2025 r. powstanie przeszło 6-kilometrowy odcinek zwiększającego dostępność gazu dla wszystkich mieszkańców całej aglomeracji warszawskiej rurociągu.

Trasa nowego gazociągu

Ruszyły prace związane z budową gazociągu warszawskiego. Ten będzie miał łączną długość przeszło 28 kilometrów i będzie przebiegać przez tereny gmin Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice i Ożarów Mazowiecki oraz przez takie warszawskie dzielnice jak Białołęka, Bielany i Bemowo. Roboty związane z finalizacją tej inwestycji są wykonywane obecnie m. in. na terenie gmin Nieporęt i Jabłonna w powiecie legionowskim – to na tym obszarze do końca marca 2025 r. ma powstać przeszło 6-kilometrowy odcinek tego gazociągu. – Trasa gazociągu rozpocznie się przy Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie, następnie przekroczy ulicę Szkolną oraz skrzyżowanie ulic Leśnej i Rodziny Kalińskich w Józefowie. Potem przetnie m.in. teren lasów pod zarządem Nadleśnictwa Jabłonna i będzie poprowadzona wzdłuż granicy z Warszawą – przez ulice Obrębową, Marmurową, Skierdowską, Modlińską oraz Kępę Tarchomińską, aby następnie przejść pod wałem przeciwpowodziowym i dnem Wisły do Łomianek – informują urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie. – Na trasie gazociągu zaprojektowano szereg przekroczeń bezwykopowych. Umożliwią one poprowadzenie gazociągu głęboko pod ziemią, z korzyścią dla środowiska, zwłaszcza na terenach zalesionych. Wykorzystanie technologii pozwoli też w mniej uciążliwy sposób przekroczyć przeszkody terenowe – skrzyżowania z drogami, torami kolejowymi, wiaduktami i ciekami wodnymi, np. rzekami, czy kanałami, dzięki czemu w trakcie prac budowlanych ruch nie zostanie wstrzymany. W taki sposób wykonane będą przekroczenia ulicy Szkolnej w Nieporęcie, a na terenie gminy Jabłonna ulic Obrębowej, Marmurowej, Skierdowskiej oraz Modlińskiej – dodają. Podobny tj. bezwykopowy sposób realizacji tej inwestycji zastosowany zostanie w przypadku Wisły, rezerwatu przyrody Ławice Kiełpińskie i ulicy Modlińskiej w Jabłonnie i w Warszawie.

 

Kolejność robót budowlanych

Wykonanie gazociągu warszawskiego będzie polegać na m.in. odhumusowaniu terenu całej inwestycji na szerokości do 32 metrów na zwykłych terenach i do 15 metrów na tych leśnych, zwiezieniu rur, ich zespawaniu i ułożeniu w głębokich na minimum 1,2 metra wykopach, a następnie na ich zasypaniu. – Gazociąg po wybudowaniu nie będzie widoczny, ani w żaden sposób uciążliwy dla otoczenia. Zostanie jedynie oznakowany obowiązkowymi żółtymi słupkami znacznikowymi – informują urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie.

 

Wycinka drzew i nasadzenia nowej roślinności

W trakcie projektowania gazociągu warszawskiego spółka Gaz-System wydała dodatkowych 36 mln zł, aby ograniczyć o około 30 procent wycinkę drzew kolidujących z tych przedsięwzięciem. Zaplanowała też nasadzenia nowej roślinności. W listopadzie 2022 r. posadzono już około 28 tysięcy sadzonek drzew na terenie Nadleśnictwa Jabłonna. Po zakończeniu budowy tego rurociągu, odbędą się nowe nasadzenia. Planowane jest m. in. posadzenie 5,6 tysiąca nowych drzew, a także krzewów na 2,3 hektarach przebiegających przez wskazany powyżej teren inwestycyjny.

Korzyści inwestycyjne

Dzięki tej inwestycji zwiększy się dostępność gazu dla mieszkańców Warszawy i gmin ościennych. Budowa gazociągu warszawskiego pozwoli na przyłączanie nowych odbiorców z sektora elektroenergetyki, gwarantując mieszkańcom nieprzerwane dostawy ciepła i energii elektrycznej. Władze Warszawy zyskają dodatkowe wsparcie w walce ze smogiem, a mieszkańcy szansę na czystsze powietrze – przekonuje inwestor tj. spółka Gaz-System. – Infrastruktura, która istnieje dzisiaj, umożliwia dostarczenie do Warszawy ok. 1 mld m³ gazu rocznie. A dzięki budowie gazociągu warszawskiego, Gaz-System będzie mógł przesłać każdego roku nawet ponad 2 mld m³. Dzięki temu nowi odbiorcy przemysłowi, w tym producenci prądu i ciepła, a także spółki dystrybucyjne będą mogły w szerszym zakresie korzystać z niskoemisyjnego źródła energii – dodaje.