Powiat. Inwazja szerszeni. Kiedy wzywać strażaków?

szerszenie9

Likwidacja gniazda szerszeni przy ulicy Rodzinnej w Kałuszynie, fot. Piotr Mostowiec.

W te wakacje na terenie powiatu legionowskiego strażacy setki razy interweniowali wobec szerszeni. Owady dają o sobie znać niemal codziennie. 

Dla przykładu, wczoraj (29 sierpnia br.) legionowscy strażacy zlikwidowali 3 gniazda szerszeni, przy ulicach Partyzantów w Legionowie, Kościelnej w wieliszewskich Łajskach i Rodzinnej w wieliszewskim Kałuszynie. Szerszeni jest w tym roku całym powiecie legionowskim wręcz rekordowa ilość. Ich gniazda usytuowane są w przydomowych altanach, budynkach mieszkalnych, a nawet w przewodach wentylacyjnych.

Do szerszenia należy czuć respekt

Co zrobić, gdy na naszej posesji pojawi się siedlisko tych groźnych owadów? Na pewno nie należy wpadać w panikę. Machanie rękami, czy też inne gwałtowne reakcje z naszej strony, nie tylko nie pomogą nam uniknąć użądlenia, ale wręcz mogą sprowokować szerszenia do reakcji obronnych. Wiedzieć też warto, że owady te są bardzo agresywne w obrębie swojego gniazda, zaś poza nim zachowują się o spokojniej.

Zagrożenie życia i zdrowia

O usunięcie gniazda szerszeni najbezpieczniej jest oczywiście poprosić strażaków lub firmę, która zajmuje się ich likwidacją. Z tą różnicą, że firma pobierze od nas opłatę, zaś strażacy robią to za darmo. Jednak zbyt duża ilość interwencji przy usuwaniu gniazd owadów, szerszeni, czy też os, skłoniła ich ostatnio do wydania oficjalnego komunikatu w tej sprawie, który jasno mówi, że straż pożarną do likwidacji gniazd owadów należy wezwać tylko i wyłącznie w przypadkach wystąpienia bezpośredniego i nagłego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. W pozostałych sytuacjach, należy skorzystać z usług firm specjalizujących się w likwidacji gniazd owadów.

Komunikat Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (KP PSP) w Legionowie:

Mając na względzie zapewnienie jednolitych standardów udzielanej pomocy podczas stwierdzonych zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe (osy, szerszenie) opracowane zostały, a następnie zatwierdzone przez KG PSP „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”. Z „Zasad…” tych wynika, że w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi straż pożarna udziela natychmiastowej pomocy, jednakże w innych przypadkach, a w szczególności gdy:

  1. Zachodzi konieczność usunięcia gniazda owadów, do którego dostęp jest utrudniony i usuwanie go będzie wymagało rozbiórki oraz późniejszej naprawy elementów konstrukcji obiektu.

  2. Skuteczność usunięcia gniazda owadów wymusza konieczność stosowania specjalistycznych środków chemicznych, będących w posiadaniu wyspecjalizowanych firm.

Właściwymi do likwidacji gniazd owadów błonkoskrzydłych są wyspecjalizowane w tym zakresie inne podmioty.

Pragniemy przypomnieć, że zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu. Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia jeśli takowe zagrożenie nie występuje. Wyjazd zastępów w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z procedurą działań opisaną w „Zasadach…” : zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu, i nakazanie zgodnie z Prawem budowlanym, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy. Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu i terenu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów.

Pamiętajmy równocześnie, że każdy z nas w tym czasie może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.

Strażacy kontra szerszenie

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć autorstwa Piotra Mostowca, obrazującą wczorajszą (29 sierpnia br.) interwencję strażacką przy likwidacji gniazda szerszeni przy ulicy Rodzinnej w wieliszewskim Kałuszynie.