Powiat. Kominiarze przypominają o kontrolach. Ich wizyta znacząco poprawi twoje bezpieczeństwo

pozar-sadzy-moczydlo

Pożar sadzy w kominie fot. OSP Serock.

Co roku w całej Polsce dochodzi do tysięcy pożarów wywołanych nieprawidłową eksploatacją przewodów kominowych. Nieszczęściu mogą zapobiec okresowe przeglądy i czyszczenie kominów. 

Według statystyk (dane na 1 września 2017 roku) w 2016 roku Straż Pożarna odnotowała 14 266 pożarów w instalacjach na paliwa stałe, 238 w instalacjach na paliwa ciekłe i 636 na paliwa gazowe. Ponadto co roku rejestrowanych jest kilka tysięcy zgłoszeń o ulatniającym się tlenku węgla. W 2016 roku było to 4 695 zgłoszeń. W zdarzeniach tych ucierpiało 2903 osó, a śmiertelnie czadem zatruło się aż 61 osób.

 

Domowe instalacje należy co roku poddawać okresowej kontroli. Ustawa mówi, że właściciel lub zarządca nieruchomości zobowiązany jest do takich przeglądów przynajmniej raz do roku. Kontrolę powinna wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Regularne sprawdzanie, a potem ewentualne czyszczenie lub naprawa przewodów kominowych uchroni nas przed ryzykiem pożaru czy zatrucia.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów administratorzy różnego rodzaju zobowiązani są do kontroli i czyszczenia przewodów kominowych z różną częstotliwością:

  • w przypadku instalacji zakładów żywienia zbiorowego i usług gastronomicznych – przynajmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.  
  • od palenisk opalanych paliwem stałym (poza tymi z pkt 1) – co najmniej raz na 3 miesiące
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym (poza tymi z pkt 1) – co najmniej raz na 6 miesięcy
  • z przewodów wentylacyjnych – raz do roku 

W przypadku pożaru brak ważnego przeglądu przewodów kominowych może być przyczyną odmowy wypłacenia odszkodowania.