Powiat. Legionowo gotowe na dystrybucję i sprzedaż węgla dla mieszkańców! Samorządowcy czekają na odpowiednie regulacje prawne

Węgiel kamienny. Kupno węgla kamiennego.

fot. adobe.stock

Rząd chce, aby samorządy sprzedawały i dystrybuowały węgiel. Ma to obniżyć koszty tego surowca. Jak do tej kwestii podchodzą lokalne władze w powiecie legionowskim? – Jesteśmy gotowi to zrobić, o ile pojawią się odpowiednie regulacje prawne – zapowiadają władze Legionowa. 

Kilka dni temu rząd ustami wicepremiera Jacka Sasina ogłosił, że samorządy będą dystrybuowały i sprzedawały węgiel wśród swoich mieszkańców, a węgiel w ten sposób kupowany będzie tańszy, niż w prywatnych firmach. Obecnie trwają prace nad przepisami prawa, które formalnie mają umożliwić wykonywanie tych czynności przez jednostki polskiego samorządu terytorialnego. Niemniej jednak już teraz zapytaliśmy samorządowców z powiatu legionowskiego, jak zapatrują się na pomysły rządzących Polską oraz czy w ogóle mają prawne i techniczne możliwości rozprowadzania opału. Jak dotąd, stanowisko w tej sprawie zajęły jedynie miasta Legionowo i Serock oraz gmina Wieliszew.

 

Dla dobra legionowian jesteśmy gotowi to zrobić! – zapowiadają władze Legionowa

Miasto Legionowo 30 września 2022 r. otrzymało pismo od prezesa zarządu spółki PGE Paliwa w sprawie możliwości dystrybucji węgla. Czy samorząd skorzysta z tej propozycji? – Zdajemy sobie sprawę, że obecna sytuacja w dostępie do węgla jest niezwykle trudna. Jesteśmy gotowi dla dobra mieszkańców na realizację takiego zadania – zapowiada Kamil Stępkowski z wydziału prasowego legionowskiego urzędu. – Jednakże nie możemy zapominać o ramach prawnych, w których funkcjonuje samorząd. Obecnie nie ma w nich miejsca na pełnienie roli pośrednika w handlu węglem. Jeśli tylko zmianie ulegną przepisy (co jest zapowiadane przez rząd) zajmiemy się wspomaganiem mieszkańców w zakresie dostępu do niego. Dzięki funkcjonowaniu na terenie miasta spółki miejskiej PEC Legionowo sp. z o.o. jesteśmy do dystrybucji węgla przygotowani, posiadamy odpowiednie zaplecze w postaci m.in. placu, sprzętu oraz wiedzy specjalistycznej – dodaje po chwili. Następnie władze Legionowa, ustami wskazanego urzędnika wyjaśniają, że w naszym mieście, na szczęście nie ma aż tak dużego zapotrzebowania na węgiel. – Pragnę jednocześnie podkreślić, że w Legionowie kwestia zapotrzebowania na ten surowiec – dzięki wieloletnim staraniom władz i mieszkańców jest dużo mniejsza niż w innych miastach o podobnej, wielkości. Dzięki miejskiemu programowi wymiany pieców węglowych na gazowe na terenie miasta jedynie około 400 gospodarstw posiada jako główne lub jedyne źródło ciepła piec na paliwa stałe. Część z nich wspiera OPS poprzez zakup węgla jako pomoc socjalną – mówi Kamil Stępkowski z legionowskiego ratusza.

Czekamy na odpowiednie przepisy – komentują wieliszewscy samorządowcy

Wieliszewski samorząd do kwestii sprzedaży i dystrybucji węgla wśród swoich mieszkańców odniósł się mniej wylewnie, ale zwięźle. – Na ten moment nie znamy żadnych ram prawnych, które określałby możliwość dystrybucji i sposobu transportu węgla dla samorządów – napisała we wtorek, 11 października 2022 r. do redakcji Gazety Powiatowej Małgorzata Jendryczka, szefowa referatu organizacji i informacji w wieliszewskim urzędzie.

Obserwujemy rynek – mówią w Serocku

Z podobną reakcją spotkaliśmy się ze strony Urzędu Miasta i Gminy Serock (UMiG Serock). – Na ten moment śledzimy możliwe scenariusze co do dostępności węgla i pojawiające się rozwiązania oraz wyzwania, jakie się z nimi wiążą zarówno dla mieszkańców, jak i dla samorządów – pisze Agnieszka Woźniakowska, kierowniczka referatu promocji i wizerunku w tamtejszym urzędzie.

Pozostałe gminy z powiatu legionowskiego jeszcze nie zajęły stanowiska w tej sprawie.