Powiat legionowski na liście regionów zagrożonych wścieklizną!

Der Rotfuchs

Lis (fot. adobe stock)

Województwo mazowieckie zmaga się z kolejnymi przypadkami wścieklizny u zwierząt. Przeważnie przypadki choroby potwierdzane są u dzikich zwierząt takich jak lisy, jednak zdarzają się również pojedyncze przypadki wśród zwierząt domowych. Z tego powodu Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł rozszerzył obszar zagrożony występowaniem choroby o kolejne regiony, w tym o powiat legionowski. O czym powinni pamiętać właściciele zwierząt domowych na obszarach zagrożonych wścieklizną?

 

 

W województwie mazowieckim odnotowywane są kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt, głównie wśród wolno żyjących lisów. W 2021 roku na terenie województwa mazowieckiego potwierdzono 110 przypadków wścieklizny u zwierząt. Od początku 2022 na Mazowszu stwierdzono już 20 zachorowań na wściekliznę. W ostatnim czasie potwierdzono cztery kolejne przypadki choroby u trzech lisów (w Nowa Pogorzel, Warszawa – Białołęka, Wawer) i kota (Hipolitów). Z uwagi na rosnącą liczbę wykrytych zakażeń, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał 15 kwietnia br. rozporządzenie rozszerzające obszar zagrożony wścieklizną.

 

 

 

W rozporządzeniu Konstanty Radziwiłł określił obszary zagrożone wścieklizną, obejmujące: miasto stołeczne Warszawa, w powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasto Halinów, miasto Mińsk Mazowiecki, miasto Sulejówek, powiat otwocki, powiat garwoliński, powiat kozienicki, powiat radomski, miasto Radom, powiat zwoleński, powiat wołomiński, powiat szydłowiecki, powiat warszawski zachodni, powiat płocki, powiat gostyniński, miasto Płock, powiat płoński, powiat sochaczewski, powiat nowodworski i powiat legionowski.

 

fot. Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego

Obowiązkowe szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie na zagrożonym obszarze

31 grudnia 2021 roku wojewoda mazowiecki wydał nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na obszarze zagrożonym wystąpieniem tej choroby u zwierząt. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w ciągu 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia. Kolejne powinny się odbywać maksymalnie w ciągu roku od dnia ostatniego szczepienia.

Szczepienie psów już wcześniej było obowiązkowe (w Polsce psy podlegają obowiązkowemu szczepieniu powyżej 3. miesiąca życia i nie rzadziej niż 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia). Za brak szczepienia grozi właścicielowi do 500 zł mandatu.

Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje między innymi: zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę oraz polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki oraz nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Apel Wojewody Mazowieckiego

– Apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie ich jest obowiązkowe – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Wścieklizna

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (w temperaturze 60°C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

Jak postępować w przypadku pogryzienia, pokąsania, podrapania przez dzikie zwierzę?

  1. Dokładnie oczyść zranione miejsce – przemyj ranę ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie ją odkaź i zabandażuj (nie należy przedwcześnie tamować krwi, ponieważ krew może też wypłukać wirusa z rany),
  2. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub zadzwoń na pogotowie ratunkowe lub numer 112, jeśli doszło do pogryzienia przez dzikie zwierzę, a nie ma możliwości podjęcia obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia w kierunku wścieklizny. Poddaj się szczepieniu przeciwko wściekliźnie,
  3. W przypadku pogryzienia przez zwierzęta domowe, należy ustalić właściciela zwierzęcia (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie kontakt telefoniczny), w celu zgłoszenia go do obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny. Jeżeli ustalenie właściciela zwierzęcia domowego jest niemożliwe, poddaj się szczepieniu przeciwko wściekliźnie.