Powiat. Leśnicy z Nadleśnictwa Jabłonna przeszli szkolenie proobronne w jednostce wojskowej w Białobrzegach

Płk. dypl. dr. inż. Piotrowi Waniek i Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna, dr inż. Paweł Szymański fot. Nadleśnictwo Jabłonna

Płk. dypl. dr. inż. Piotr Waniek i Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna, dr inż. Paweł Szymański fot. Nadleśnictwo Jabłonna

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe realizuje program Przysposobienia Wojskowego Leśników, które nawiązuje do organizacji proobronnej działającej w latach 30. XX wieku przed wybuchem II wojny światowej. Pierwszy raz w swojej historii powyższe szkolenie przeszli leśnicy z Nadleśnictwa Jabłonna. Jakie umiejętności w ramach szkolenia w Białobrzegach pozyskali leśnicy?

 

 

– Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna, dr inż. Paweł Szymański złożył wizytę w siedzibie 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, aby podziękować płk. dypl. dr. inż. Piotrowi Waniek za wsparcie przy przeprowadzeniu pierwszego w historii szkolenia proobronnego dla pracowników jednostki. – poinformowało Nadleśnictwo Jabłonna.

 

 

Jakie umiejętności posiedli leśnicy?

Jak przekazało Nadleśnictwo Jabłona ćwiczenia prowadzone w Białobrzegach obejmowały posługiwanie się bronią, ratownictwo pola walki oraz informacje o środkach łączności. Zdobywanie nowych umiejętności odbyło się w ramach programu Przysposobienia Wojskowego Leśników, zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 21 grudnia 2022 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Lasy Państwowe są jednostką przewidzianą do militaryzacji. Zarządzenie Ministra Środowiska z 17 maja 2017 roku określa zadania związane z przygotowaniem Nadleśnictw do objęcia ich militaryzacją i sposób realizacji tych zadań.

Powrót do szkolenia leśników jak przed II wojną światową

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe realizuje program Przysposobenia Wojskowego Leśników, które nawiązuje do organizacji proobronnej działającej w latach 30. XX wieku. Szkolenia leśników to nie nowość. Takie kursy odbywały się już przed laty. W ten sposób kultywujemy tradycje przedwojenne. W 1933 roku Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych podpisał umowę z Generałem Dywizji Tadeuszem Kasprzyckim, ówczesnym ministrem od spraw wojskowości. Powstała w ten sposób organizacja, której celem, z jednej strony było krzewienie kultury fizycznej i sportu, a z drugiej – przygotowanie leśników do obrony kraju. Dzięki Przysposobieniu Wojskowemu Leśników z chwilą wybuchu II wojny światowej 12 tysięcy w pełni przeszkolonych leśników i robotników leśnych stanęło do walki w obronie ojczyzny.