Powiat. Pierwsze szczepionki na Covid-19 będą dostępne dla Polaków już w styczniu?

strzykawka

fot. ZaldyImg / Foter.com / CC BY

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że szczepionka na Covid-19 ma być dostępna dla polskich seniorów i medyków na zasadzie dobrowolności już w styczniu 2021r. Warto w tym miejscu dodać, że Polska samodzielnie nie negocjuje zakupów takich szczepionek, tylko uczestniczy we wspólnym ich zamówieniu przez Unię Europejską (UE). Przywódcy unijni dotąd podpisali umowy na dostawę miliarda dawek od łącznie 3 producentów.

Obiecujące zapowiedzi premiera

Wczoraj odbyłem posiedzenie w formie wideokonferencji Rady Europejskiej z premierami, prezydentami wszystkich państw Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała plan szczepień i bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na Covid-19 już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują – dla ludzi starszych i dla służb medycznych – ujawnił premier Morawiecki podczas piątkowej (30 października) konferencji prasowej.

 

Tylko za pośrednictwem Unii Europejskiej

Polska samodzielnie nie negocjuje zakupów takich szczepionek, tylko uczestniczy w ich wspólnym zamówieniu przez UE. W związku z tym już wcześniej wpłacono kwotę gwarantującą równy dostęp do tych medykamentów. Przywódcy unijni dotąd podpisali umowy na dostawę miliarda dawek szczepionek na Covid-19 od łącznie 3 producentów. Kontrakty te zawarto z gigantami farmaceutycznymi takimi jak amerykańskie AstraZeneca i Johnson&Johnson oraz francusko-brytyjskim Sanofi GSK.

Powikłania wśród ochotników

Koncerny AstraZeneca oraz Johnson&Johnson we wrześniu i w październiku przerwały będące już w ostatniej, trzeciej fazie badania kliniczne nad szczepionką na Covid-19. Powodem okazały się powikłania u ochotników – w przypadku szczepionki AstraZeneca ujawniono zapalenie rdzenia kręgowego, zaś w przypadku tej badanej przez Johnson&Johnson „niewyjaśnioną chorobę”. Oba koncerny otrzymały ostatnio zgodę od odpowiednich instytucji na wznowienie tych badań – AstraZeneca wznowiła je w październiku, a Johnson&Johnson ma wznowić je w listopadzie. Francusko-brytyjski koncern Sanofi GSK we wrześniu rozpoczął badanie fazy 1/2 nad szczepionką na Covid-19. Z zapowiedzi wynika, że do końca tego roku badania te mają wejść w decydującą o rejestracji trzecią fazę. Oprócz tego, UE negocjuje też zakupy szczepionek na Covid-19 od innych koncernów farmaceutycznych. Rozmowy te prowadzone są  z niemieckim CureVac oraz amerykańską Moderną.