Powiat. Policjanci chcą nauczyć legionowian mediacji

sad-mlotek

fot. orangesparrow via Foter.com / CC BY-NC-ND (archiwum GP)

Legionowianie tylko w tym tygodniu mogą skorzystać z darmowych porad policjantów. Mundurowi powiedzą im, jak skutecznie mediować, tak aby ich życiowe konflikty w swym finale nie wylądowały na wokandzie sądowej.

Dyżury na wszystkich policyjnych komisariatach

Do najbliższego piątku (20 października br.) na wszystkich działających w powiecie legionowskim policyjnych komisariatach mundurowi będą czekać na uwikłanych w różne życiowe tarapaty legionowian. Policjanci chcą za darmo podpowiedzieć im, jak w tych trudnych chwilach uniknąć procesu sądowego, a przede wszystkim, jak skutecznie rozwiązać toczące się w ich życiu spory poza sądową wokandą. – W ramach tej inicjatywy w Komendzie Powiatowej Policji (KPP) w Legionowie oraz w Komisariatach Policji (KP) w Jabłonnie, Nieporęcie, Serocku i w Wieliszewie, w dniach od 16 do 20 października br. w godzinach między 13, a 16 będą dyżurowali policjanci, którzy będą służyć radą mającą na celu wytłumaczenie państwu, jak można poza sądownie rozwiązać spór lub konflikt – zaprasza st. asp. Justyna Stopińska z legionowskiej KPP.

 

Pozasądowe rozwiązywanie sporów

Wśród lokalnych policjantów zaznajomionych z tematyką mediacji, którzy będą w tym tygodniu dyżurować na swoich posterunkach znajdą się dzielnicowi, kryminalni oraz wiceszefowie poszczególnych policyjnych komisariatów. Akcja jest bezpośrednią konsekwencją właśnie obchodzonego w całym kraju Tygodnia Mediacji. – Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu w drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga – nie narzucając jednak żadnego rozwiązania – w wypracowaniu kompromisu – wyjaśnia legionowianom st. asp. Justyna Stopińska, zastępująca obecnie oficera prasowego legionowskiej KPP. W przypadku sporu na tle prawnym celem mediacji jest jego zakończenie i niedopuszczenie do procesu sądowego. Skuteczne mediacje zazwyczaj kończą się ugodami zawartymi przez skonfliktowane ze sobą strony, określającymi na przykład wysokość zadośćuczynienia, odszkodowania, czy też ustanawiającymi dla tych stron jakieś nowe zobowiązania i obowiązki prawne.