Powiat. Rewitalizacja linii kolejowej do Zegrza czeka na decyzję środowiskową

linia-kolejowa-zerze

Przebieg linii kolejowej do Zegrza, fot. GP/kg (archiwum)

Trwa postępowanie zmierzające do wydania decyzji środowiskowej określającej przyszły kształt rewitalizacji kolei do Zegrza Południowego. Obecnie z całą dokumentacją inwestycji strony mogą zapoznać się w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Warszawie.

Początek procedury administracyjnej

W połowie kwietnia br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, Arkadiusz Siembida wydał obwieszczenie o toczącym się postępowaniu w sprawie wytycznych środowiskowych dla inwestycji polegającej na rewitalizacji kolei do Zegrza Południowego. – Zawiadamia się strony, że przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew-Zegrze mają one prawo zapoznać się ze zgromadzoną w sprawie dokumentacją oraz wypowiedzieć się, co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań – poinformowano w niniejszym ogłoszeniu. Po zebraniu tych uwag RDOŚ w Warszawie wyda decyzję środowiskową dla powyższej inwestycji. Proces ten może potrwać nawet około pół roku. Będzie to pierwszy etap związany z uzyskiwaniem wszystkich niezbędnych urzędowych zezwoleń umożliwiających realizację tego przedsięwzięcia. Potem przyjdzie czas na m. in. pozwolenie na budowę.

 

 

 

Przetarg na projekt i budowę jeszcze w tym roku?

Inwestycję realizuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK), której przedstawiciele zapowiadają, że jeszcze w tym roku chcą ogłosić przetarg na jej realizację w trybie projektuj i buduj. – Pod koniec bieżącego roku PKP PLK planują ogłosić przetarg na opracowanie projektu inwestycji i wykonanie robót. Harmonogram przewiduje, że zakończenie prac mogłoby nastąpić pod koniec 2022r. Projekt planowany jest do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 – tak na początku kwietnia br. informował redakcję Gazety Powiatowej Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK. Dopiero po uzyskaniu decyzji środowiskowej określającej przyszły kształt tego przedsięwzięcia, będzie można określić jego realną wartość. Wstępne szacunki zakładają zaś, że rewitalizacja linii kolejowej do Zegrza Południowego może kosztować nawet 20 mln zł.

Nowe tory, perony i przystanki kolejowe

W ramach realizacji tego wyczekiwanego od lat przedsięwzięcia, PKP PLK chce uruchomić szybką kolej z Warszawy do Zegrza Południowego. Aby to było możliwe, na 4 kilometrowym odcinku między Wieliszewem a Zegrzem trzeba będzie naprawić i odtworzyć tory kolejowe wraz z siecią trakcyjną. Konieczne też będzie zatroszczenie się o peron i poczekalnię dla pasażerów na tej zaniedbanej dawnej stacji kolejowej. Niezbędnym elementem całego przedsięwzięcia będzie również przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 631 z torami kolejowymi, a także zapewnienie przy zmodernizowanej stacji odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. W ramach tej inwestycji, w rejonie ronda w Zegrzu, czyli przy skrzyżowaniu dróg krajowej 61 i wojewódzkiej 631 powstanie też dodatkowy przystanek kolejowy.