Powiat. Ruszyło odmrażanie kultury. Na jakie atrakcje mogą liczyć mieszkańcy?

Letni Festiwal Kultura z Pałacem w Tle5

Kultura w powiecie legionowskim powoli się odmraża. Większość instytucji kultury wznawia swoją działalność stacjonarną – w nowych reżimach sanitarnych uruchamiane są sekcje zainteresowań artystycznych, a biblioteki stopniowo otwierają się dla czytelników. Wydarzenia kulturalne zazwyczaj przyciągające wielkie publiczności w te wakacje organizowane będą raczej wyłącznie w sieci.

Bez pieniędzy i raczej w sieci

Zgodnie z wytycznymi rządu, kultura w powiecie legionowskim powoli się odmraża. Wznawiana jest działalność stacjonarna, ale w nowych reżimach sanitarnych. Budżety wielu instytucji kultury zostały mocno ograniczone, zaś powodem tych cięć były notowane w czasie epidemii koronawirusa spadki dochodów poszczególnych gmin. Przez brak pieniędzy na kulturę oraz przez przeciwepidemiczne zakazy gromadzenia się, można powiedzieć, że w te lato kultura bardziej rozwinie się w sieci, aniżeli podczas tradycyjnych spotkań, w tym również tych plenerowych. Sprawdziliśmy, na jakie atrakcje kulturalne tego lata mogą liczyć mieszkańcy powiatu legionowskiego.

Bez potańcówek dla seniorów, ale z koncertami z samochodu!

Tego lata w mieście nie odbędą się wielkie imprezy plenerowe – nie będzie Dni Legionowa, nie będzie też wakacyjnych potańcówek dla seniorów w Parku Zdrowia. Pod wielkim znakiem zapytania stoi również organizacja imprezy upamiętniającej rocznicę Cudu nad Wisłą (15 sierpnia). W tym roku mogą nie towarzyszyć jej przyciągające tłumy legionowian koncerty, a ona sama może mieć bardziej wymiar historyczny, aniżeli rozrywkowy. Legionowscy urzędnicy zastanawiają się obecnie, jak, nie tylko w sieci, ale również stacjonarnie, urozmaić rozrywkę dla mieszkańców. Planowane są m. in. koncerty objazdowe z samochodu, czy też koncerty muzyki klasycznej w parkach. Szczegóły tych wydarzeń powinny być znane jeszcze w czerwcu.

Bez półkolonii w legionowskim MOK-u

Do gmachów legionowskich ośrodków kultury powoli wracają dzieci, zaś instytucje te stopniowo reaktywują sekcje zainteresowań artystycznych. Planowana też jest organizacja wystaw w atrium ratusza oraz w plenerze na legionowskim Rynku. W tym roku w Miejskim Ośrodku Kultury (MOK) w Legionowie nie odbędzie się ciesząca się co roku bardzo dużym zainteresowaniem akcja Lato w Mieście tj. rodzaj półkolonii zapewniających dzieciom opiekę i rozrywkę w jednym. Z większymi imprezami plenerowymi, dyrekcja tej instytucji chce powrócić dopiero we wrześniu – na jego połowę zaplanowano kolejną edycję Jazz Jam, podczas której ma wystąpić m. in. słynny Jan Ptaszyn Wróblewski.

Legionowskie biblioteki

Działająca na dworcu legionowska biblioteka chce otworzyć się na czytelników 29 czerwca. Większość organizowanych przez tę instytucję wydarzeń kulturalnych w najbliższej przyszłości zależy nie tylko od przeciwepidemicznych wytycznych, ale również od pieniędzy. Jeśli te uda się zdobyć z różnych dotacji zewnętrznych, to jeszcze latem jest szansa na restart teatrów. Oprócz tego, dyrekcja tej placówki chce na cele kulturalne wynajmować pomieszczenia – środki w ten sposób uzyskane posłużą m. in. zakupom książkowych nowości. Z kolei kabarety ruszą dopiero we wrześniu. W prowadzonej przez legionowskie starostwo Powiatowej Instytucji Kultury (PIK), a dokładnie w działającej w jej ramach bibliotece przy ulicy generała Józefa Sowińskiego w Legionowie, książki można wypożyczać już od 11 maja. Czytelnicy nie mogą jednak tam wchodzić, a książki wydawane są przez okienko w drzwiach. Taki stan rzeczy w najbliższych dniach zostanie w tej placówce utrzymany. Cała działalność kulturalna PIK w chwili obecnej wciąż skupia się w sieci – dyrekcja biblioteki zastanawia się jednak nad organizacją jakiegoś letniego wydarzenia plenerowego np. koncertu.

Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne w Legionowie w surowym reżimie sanitarnym funkcjonuje już od drugiej dekady maja. Jest ono otwarte dla zwiedzających – zarówno w sieci, jak i stacjonarnie – tu jednak obowiązują obostrzenia dotyczące liczby osób zwiedzających i stosowania środków ochrony osobistej. Obecnie można obejrzeć 4 wystawy, a latem planowane są kolejne. Przez epidemię, w tym roku prawdopodobnie nie uda się zorganizować letnich stacjonarnych zajęć opiekuńczo- dydaktycznych dla dzieci.

Wieliszew – stacjonarne biblioteki, reszta kultury w sieci

Od 5 maja ruszyły wieliszewskie biblioteki publiczne. Do odwołania zamknięte pozostają jednak czytelnie oraz wolny dostęp do księgozbiorów i czasopism. Pozostałe gminne instytucje kultury wciąż pozostają zamknięte. Zdaniem ich szefostwa, obecnie wytyczone przez rząd surowe reżimy ich reaktywacji stawiają pod dużym znakiem zapytania sens i opłacalność wznowienia działalności przez m. in. Gminne Centrum Kultury (GCK) w Łajskach, jak i przez Salę Koncertową im. Krzysztofa Klenczona. – By uzyskać względną rentowność takiej działalności, przy zaplanowanym na rok 2020 budżecie Ośrodka Kultury (OK) w Wieliszewie, koniecznym stałoby się znaczące podwyższenie stawek opłat za zajęcia oraz podniesienie cen biletów wstępu na wydarzenia, nawet powyżej 50 procent aktualnych kwot – informuje dyrekcja wieliszewskiego OK-u. Pomimo dopuszczenia możliwości prowadzenia zajęć ruchowych przez grupy artystyczne, wznowienie prób tanecznych w ramach Zespołu Tańca Ludowego Promyki, a także sekcji tańca nowoczesnego, baletu i innych grup działających przy OK w Wieliszewie jest w tej chwili niemożliwe. – Z niecierpliwością czekamy na modyfikację przepisów lub zniesienie obostrzeń – informuje dyrekcja OK w Wieliszewie. Dodaje również, że wszelkie taneczne imprezy ogólnopolskie, w których zespół Promyki miał w tym roku wziąć udział, zostały odwołane.

Jabłonna. Artystyczne sekcje zainteresowań przez całe wakacje?

Jabłonowskie ośrodki kultury są gotowe do stacjonarnej reaktywacji w nowym reżimie sanitarnym. Prowadzone przez nie sekcje zainteresowań artystycznych dla dzieci i młodzieży mają ruszyć już w najbliższy poniedziałek (8 czerwca). Zajęcia prowadzone będą albo indywidualnie, albo w małych grupach. Ponadto spece od jabłonowskiej kultury deklarują gotowość do podjęcia zajęć opiekuńczo-dydaktycznych dla dzieci i młodzieży w całym zbliżającym się sezonie wakacyjnym. Decyzje te jeszcze jednak nie zostały podjęte, a w najbliższym czasie do tych propozycji mają się odnieść władze gminy Jabłonna.

Nieporęt. Czekają na opinię sanepidu

Reaktywacja działalności kulturalnej w gminie Nieporęt jest w tej chwili opiniowana przez miejscową inspekcję sanitarną. – Jako Gminny Ośrodek Kultury (GOK) zgłosiliśmy się w ostatnich dniach do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie z prośbą o zaopiniowanie warunków bezpieczeństwa, w których GOK mógłby wznowić wybrane zajęcia artystyczne i rekreacyjne. O opinię wystąpiliśmy również do Wójta Gminy Nieporęt. Jeśli otrzymamy pozytywne odpowiedzi, będziemy mogli powrócić do działalności w placówkach – informuje dyrekcja tej placówki. – Przewidujemy ograniczone godziny otwarcia GOK w Nieporęcie: od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 20 oraz filii GOK od poniedziałku do piątku w godzinach między 16, a 20 – dodaje

Serock. Najwięcej atrakcji w wakacje!

Serockie biblioteki, za wyjątkiem czytelni ruszyły, w maju. W czerwcu z kolei reaktywowane są artystyczne sekcje zainteresowań prowadzone w trybie stacjonarnym w ramach Centrum Kultury i Czytelnictwa (CKiCz) w Serocku – na początku miesiąca ruszyły m. in. zajęcia indywidualne np. te, na których dzieci uczą się gry na instrumentach. Najwięcej tego rodzaju zajęć w tym nowym reżimie sanitarnym tj. albo indywidualnych albo w bardzo małych grupach uruchomionych zostanie w przyszłym tygodniu tj. po 8 czerwca. Oprócz tego, seroccy spece od kultury przygotowują się do organizacji letnich półkolonii dla dzieci i młodzieży. Podczas takich zajęć, dzieciaki oprócz opieki będą miały zapewnioną również rozrywkę.

Szczegółowy rozkład jazdy w sieci

Szczegółowych informacji na temat bieżącej oferty kulturalnej należy szukać na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych należących do wszystkich powyżej wymienionych instytucji.