Powiat. Od soboty rozrzucane będą szczepionki przeciwko wściekliźnie. Nie dotykaj ich i uważaj, aby nie zjadły ich twoje zwierzęta

Lis fot. www.gov.pl

Lis, fot. www.gov.pl

Cały czas na terenie województwa mazowieckiego wykrywane są nowe przypadki wścieklizny u zwierząt. Od początku 2022 roku potwierdzono już 28 takich przypadków. Od 10 września br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii będzie prowadził akcję szczepienia wolno żyjących lisów na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionek tych nie należy dotykać. W razie kontaktu należy skontaktować się z lekarzem. Również właściciele domowych zwierząt powinni uważać, aby ich pupile nie zjadły szczepionki. W takim przypadku może być potrzebna wizyta u weterynarza.

 

 

Od soboty (10 września) planowane jest rozpoczęcie akcji szczepienia lisów wolno żyjących. W tym celu Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaplanował przeprowadzenie zrzutów szczepionki z samolotów jak również ręczne rozkładanie na terenie województwa mazowieckiego. Planowane jest, że cała akcja potrwa do 24 września br.

 

 

Poniżej prezentujemy wytyczne Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w czasie trwania akcji szczepienia lisów wolno żyjących:

  • Szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie w ilości 30 dawek na 1km kw. Na całym obszarze objętym szczepieniami,
  • Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych,
  • Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym,
  • Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa,
  • Szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów,
  • Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny,
  • Każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionka należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii,
  • Zgodnie z zaleceniem producenta szczepionki w okresie 14 dni od jej wyłożenia należy ograniczyć zbiorowe polowania,
  • Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zastrzega, że termin akcji może ulec przesunięciu w przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych lub z przyczyn niezależnych.

Wścieklizna na terenie województwa mazowieckiego

W 2021 roku na terenie województwa mazowieckiego potwierdzono 110 przypadków wścieklizny u zwierząt. Były to zachorowania przeważnie wśród dzikich zwierząt, ale zdarzały się również przypadki choroby u zwierząt domowych. Od początku 2022 do końca lipca na Mazowszu stwierdzono już 28 zachorowań na wściekliznę (na terenie powiatu warszawskiego – 11, otwockiego – 6, radomskiego – 3, mińskiego – 3, gostynińskiego – 2, szydłowskiego – 1, wołomińskiego – 1, węgrowskiego – 1).

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Mandat za brak szczepienia

Brak szczepienia u psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które może grozić mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje między innymi: zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę oraz polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki oraz nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Wścieklizna

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (w temperaturze 60°C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.