Powiat. Trzech pijanych rowerzystów zatrzymanych jednego dnia. Mieli od 2,5 do ponad 3 promili alkoholu w organizmie

Pijany rowerzysta fot. KPP w Wyszkowie.png

Pijany rowerzysta fot. KPP w Wyszkowie

Pomimo zaostrzenia od początku 2022 roku kar za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości nadal nie brakuje osób, które decydują się na taki krok. Tylko w ciągu minionej środy (11 stycznia) policjanci na terenie powiatu legionowskiego zatrzymali trzech nietrzeźwych rowerzystów. Najwięcej, bo ponad 3 promile w organizmie miał mężczyzna, który jechał rowerem w Serocku ulicą Jorkuna.

 

 

W minioną środę policjanci z terenu powiatu legionowskiego mieli dużo pracy przy okazji sprawdzania stanu trzeźwości osób kierujących rowerami. – Mundurowi pełniący służbę na terenie Serocka, zauważyli rowerzystę, którego sposób jazdy wskazywał na to, że może być pod wpływem alkoholu. Przypuszczenia policjantów potwierdziły się. Badanie alkomatem wykazało, że 60 – latek miał 3,1 promila alkoholu w organizmie. Niespełna godzinę później przy ul. Adama Jorkuna funkcjonariusze drogówki zatrzymali do kontroli kolejnego mieszkańca Serocka, 60 – letniego mężczyznę, który jechał rowerem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał blisko 3,3 promila alkoholu w organizmie. Trzeci nieodpowiedzialny 43 – letni kierujący jednośladem został zatrzymany w Legionowie przy ul. Sobieskiego. Badanie wykazało u niego blisko 2,5 promila alkoholu. – informuje asp. Agata Halicka z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

 

 

Policja informuje, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla pijanych rowerzystów

– Rowerzysta może być sprawcą tragicznych wypadków. Ciągle słyszymy o nietrzeźwych rowerzystach wyjeżdżających przysłowiowym wężykiem z okolic sklepów, czy też barów. Stwarzają oni realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Taki rowerzysta jest nieobliczalny w momencie, kiedy go wyprzedzamy. Uciekając przed zderzeniem z nietrzeźwym rowerzystą kierowca samochodu może wjechać do rowu lub uderzyć w drzewo, co z kolei może spowodować poważną tragedię. Dlatego też dla nietrzeźwych kierowców, także rowerzystów, nie może być żadnej tolerancji. – informuje asp. Agata Halicka.

Nietrzeźwy rowerzysta z mandatem w wysokości 2,5 tys. zł

Od 1 stycznia 2022 roku wzrosły kary pieniężne za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innego podobnie działającego środka. Osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł. Gdy w takiej sytuacji rowerzysta znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, to grozi mu kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł.