Powiat. Wspólna deklaracja przedstawicieli samorządów Legionowa, Wieliszewa i Jabłonny (wideo)

Połączone Komisje (1)

Samorządowcy miasta Legionowo oraz gmin Wieliszew i Jabłonna podpisali wspólną deklarację, w której zwracają się do PKP PLK o ponowne przeanalizowanie swojej koncepcji rozwoju infrastruktury kolejowej w powiecie legionowskim. Według przedstawicieli gmin powiatu legionowskiego PKP PLK powinna skupić się przede wszystkim na rozwiązaniu problemów, które uniemożliwiają jej pełne wykorzystanie już istniejącej infrastruktury. 

Na wniosek legionowskich radnych Sławomira Traczyka i Dariusza Petryki, przewodniczący Komisji Rozwoju Rady Miasta Legionowo Andrzej Piętka zwołał na 13 marca posiedzenie połączonych komisji rozwoju rad gmin Legionowo, Wieliszew i Jabłonna.

Podczas spotkania radni dyskutowali na temat wspólnego stanowiska, która zaprezentowane zostanie spółce PKP PLK w trakcie konsultacji, które w najbliższych dniach odbędą się kolejno w Jabłonnie (14 marca), Legionowie (15 marca), Wieliszewie (16 marca). Po pełnej zrozumienia dyskusji radni podpisali wspólną deklarację, która już po konsultacjach z mieszkańcami zostanie przekuta na oficjalne, pełnoprawne stanowiska poszczególnych Rad Gmin.

Co deklarują?

W ramach deklaracji radni wyrazili swój zdecydowany sprzeciw wobec przestawionych wariantów przebiegu korytarzy 4 i 6.

Radni zażądali, aby PKP PLK S.A. przedstawiła plan modernizacji istniejącej linii kolejowej nr 9, który doprowadziłyby do zwiększenia przepustowości na odcinku Warszawa-Wschodnia – Nasielsk (Kątne-Świercze), bez spełnia kryterium wysokich prędkości.

Ponadto radni chcą by inwestycja była prowadzona wyłącznie w pasie własności PKP w celu uniknięcia wywłaszczeń czy wyburzeń, a także aby PKP zadbało w końcu o komfort życia mieszkańców wzdłuż już istniejącej linii.

Deklaracja radnych zostanie przekazana do pozostałych samorządów, przez które planowana jest wcześniej wymieniona linia kolejowa. Dokument trafi do przedstawicieli władz gmin: Pomiechówek, Nasielsk oraz miasta Nowy Dwór Mazowiecki.

fot. facebook Paweł Kownacki

fot. facebook Paweł Kownacki