Powiat. Zalew czy Jezioro Zegrzyńskie? Kilka dni temu największy akwen pod Warszawą skończył 59 lat!

jeziorozegrzynskie16

Jezioro Zegrzyńskie, fot. Maciej Mazur Wójt Gminy Nieporęt Facebook

Jezioro Zegrzyńskie już od blisko sześciu dekad cieszy się ogromnym zainteresowaniem i popularnością wśród mieszkańców powiatu legionowskiego, jak również warszawiaków. W sezonie letnim plaże i wody jeziora są codziennie oblegane przez tysiące osób. W piątek (22 lipca) minęło 59 lat od powstania Jeziora Zegrzyńskiego (nazywanego również przez część mieszkańców powiatu legionowskiego Zalewem Zegrzyńskim).

 

 

W 1958 roku rozpoczęto budowę zbiornika retencyjnego na rzece Narew. Intensywne prace trwały przez kilka lat. 22 lipca 1963 roku na Narodowe Święto Odrodzenia Polski (najważniejsze święto państwowe Polski Ludowej obchodzone do 1989 roku) nastąpiło uroczyste otwarcie. Utworzone Jezioro Zegrzyńskie (nazwa pochodzi od miejscowości Zegrze).

 

 

Zbiornik ma powierzchnię 30,3 km², objętość 90 mln m³ wody i średnią głębokość 2,86 m. Jest źródłem wody dla Warszawy, tu bowiem znajduje się ujęcie Wodociągu Północnego. Na stopniu wodnym piętrzącym wodę w Jeziorze Zegrzyńskim powstała Elektrownia Wodna Dębe – ekonomiczne źródło czystej energii elektrycznej. Stopień wodny oraz Jezioro Zegrzyńskie wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej, poboru wody przez Wodociąg Północny, rekreacji i sportów wodnych oraz żeglugi (droga wodna II klasy). Stopień Wodny Dębe wraz z Kanałem Żerańskim i śluzą Żerań tworzą tzw. warszawski węzeł wodny.

Początki Jeziora Zegrzyńskiego sięgają początku lat 50.

Powstanie Jeziora Zegrzyńskiego było możliwe dzięki wybudowaniu stopnia wodnego w miejscowości Dębe. Pomysł na realizację tego przedsięwzięcia powstał w 1951 roku, wtedy też określono przybliżoną lokalizację zbiornika. Siedem lat później tereny te odwiedził Józef Cyrankiewicz, ówczesny premier. Prawdopodobnie wtedy podjęto ostateczną decyzję o budowie zapory, której głównym zadaniem miało być zapobieganie powodziom w dorzeczu dolnej Narwi. Budowę rozpoczęto w 1958 roku, a zakończono w 1963 roku. Wcześniej w miejscu, gdzie obecnie znajduje się tzw. patelnia Jeziora, mieszkali ludzie. Niestety był to obszar częstego wylewania wód Narwi i Bugu. Według przekazów mieściły się tu także trzy obozy, w których osadzeni byli więźniowie krótkoterminowi. To właśnie oni pracowali podczas oczyszczania terenu, który przeznaczono na dno obecnego Jeziora Zegrzyńskiego.

Przebieg budowy zbiornika wodnego na Narwi

Inwestycja została zrealizowana w dwóch etapach. Pierwszy z nich obejmował wybudowanie jazu i przepławki dla ryb oraz wszystkich budynków mieszczących się poza korytem rzeki, na jej lewym brzegu. Drugi etap, polegający na wykonaniu zapory, wymagał przegrodzenia Narwi i skierowania jej wód na jaz. Poza zaporą główną powstały również zapory boczne, jedenaście przepompowni do odwadniania terenów i wały ziemne na lewym brzegu rzeki. Przecięcie wstęgi nastąpiło przy okazji obchodów urodzin PRL-u – 22 lipca 1963 roku. Dzień ten przyjęto jako oficjalną datę powstania Jeziora Zegrzyńskiego w rejonie Dębe – Zegrze – Nieporęt – Serock i dalej w stronę Pułtuska.

źródło: Starostwo Powiatowe w Legionowie