Powiat. Zwiedzaj powiat z darmową aplikacją

Jezioro Zegrzyńskie

Jezioro Zegrzyńskie, fot. powiat legionowski

Z nadejściem epoki smartfonów powoli do lamusa odchodzą książkowe przewodniki turystyczne i rozkładane papierowe mapy, które darły się na wietrze i mało kto potrafił je zgrabnie złożyć w pierwotny kształt. Dziś za przewodnika służą nam Internet i zainstalowane w telefonie aplikacje turystyczne. Takie udogodnienia posiada już większość popularnych regionów wypoczynkowych w Polsce, a w ubiegłym roku dołączył do nich także powiat legionowski.

Aplikację „Powiat Legionowski” możemy pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play i AppStore. Usługa ta ułatwi nam poruszanie się po miejscach szczególnie wartych odwiedzenia. Dzięki niej poznamy najciekawsze atrakcje, zabytki, informacje historyczne, kalendarz wydarzeń kulturalno-rozrywkowych odbywających się w okolicy. Aplikacja pozwoli nam wytyczyć nie tylko ciekawe trasy na wycieczki piesze i rowerowe, ale także ułatwi żeglarzom pływanie po Jeziorze Zegrzyńskim. Dzięki niej poznamy także aktualny stan pogody i dowiemy się, co ciekawego dzieje się w regionie.

Jak działa aplikacja?

Po uruchomieniu aplikacji na ekranie wyświetla się 5 głównych paneli: wydarzenia, noclegi i gastronomia, atrakcje, rowerem i pieszo, Jezioro Zegrzyńskie, a na górze pasek z aktualnym stanem pogody w powiecie oraz ikonka menu do rozwinięcia.

Wydarzenia

Po kliknięciu w „Wydarzenia” pokazuje się kalendarz, a pod nim lista atrakcji, które w najbliższym czasie odbędą się w powiecie legionowskim. Są to wydarzenia kulturalne, sportowe, akcje zdrowotne i propozycje na spędzenie czasu wolnego dla dzieci. Uporządkowane są według terminu, w którym będą się odbywały.

Noclegi i gastronomia

Folder „Noclegi i gastronomia” zawiera mapę z naniesionymi miejscami, w których można zjeść lub zanocować. Pod mapą znajduje się lista wszystkich obiektów. Aktualnie jest to 45 lokali gastronomicznych i 45 miejsc oferujących nocleg, zarówno hoteli, jak i gospodarstw agroturystycznych oraz pokoi gościnnych. Po kliknięciu w wybrane miejsce wyświetla się jego opis oraz podstawowe dane kontaktowe.

Atrakcje

Zakładka, która chyba najbardziej interesuje turystów, to „Atrakcje”. Znajduje się w niej lista 151 miejsc, które warto zobaczyć. Znajdziemy tam zarówno zabytki architektury, historyczne miejsca pamięci, muzea, fortyfikacje, a także obiekty sportowo-rozrywkowe, w których można aktywnie spędzić czas. Po kliknięciu w wybrane miejsce, wyświetlają się najważniejsze informacje na jego temat oraz jego lokalizacja na mapie.

Historyczna wycieczka

Dla tych, którzy zwiedzanie powiatu legionowskiego chcieliby połączyć ze zdobywaniem wiedzy historycznej lub jazdą na rowerze, stworzono zakładkę „Rowerem i pieszo”, zawierającą 3 foldery: „Patriotyczny Szklak Polski Walczącej (na terenie powiatu)”, „Patriotyczny Szklak Polski Walczącej (na terenie Legionowa)” oraz „Szlaki rowerowe”. Gdy wybierzemy Szlak Polski Walczącej, rozwijają się  wytyczone na nim trasy. W przypadku szlaku na terenie powiatu są to szlak czarny (ok. 60 km), zielony (ok. 65 km) i czerwony (ok. 25 km). Na terenie Legionowa do wyboru jest duża obwodnica (ok. 13 km), mała obwodnica (ok. 10 km) i łącznik koszarowy (1,5 km). Po wybraniu interesującego nas szlaku wyświetla się jego opis z wyznaczonymi kolejnymi odcinkami. Po kliknięciu na menu w zakładkę „Trasa” wyświetlają się w kolejności zwiedzania punkty historyczne wraz z opisami i zdjęciem. Przy każdym z nich podany jest kilometraż trasy, na którym wybrane miejsce się znajduje. Mamy też możliwość lokalizacji wybranego punktu na mapie,  a także dostęp do podglądu całego szlaku i poszczególnych miejsc historycznych.

Dla rowerzystów

Rowerzyści do wyboru mają 13 tras – najdłuższa z nich liczy ponad 58 km, najkrótsza 8,5 km. Po wybraniu trasy, wyświetla się informacja o tym, przez które miejscowości przechodzi szlak, jak jest oznakowany i jaki jest szacunkowy czas przejazdu. Dzięki aplikacji możemy też dowiedzieć się, po jakiej nawierzchni będziemy jechać i przez jakie tereny. Wypunktowano też atrakcje, znajdujące się po drodze i w okolicy szlaku. Więcej o  ciekawych miejscach na trasie przeczytamy, gdy w menu klikniemy w zakładkę „Trasa”. Wtedy rozwija się lista punktów historycznych na danym szlaku wraz z ich opisami. Po kliknięci w menu w zakładkę „Mapa” pokazuje się przebieg trasy i lokalizacja ciekawych miejsc w pobliżu naszego szlaku.

Dla żeglarzy

Tym, co przyciąga najwięcej turystów do powiatu legionowskiego niewątpliwie jest Jezioro Zegrzyńskie. Nie ma co się dziwić, jest to największy akwen na Mazowszu, położony tuż przy aglomeracji warszawskiej. W związku z tym w aplikacji poświęcono mu oddzielne miejsce. Po kliknięciu w zakładkę „Jezioro Zegrzyńskie” otrzymujemy informację o aktualnej prędkości wiatru, temperaturze powietrza i przewidywanych opadach. Źródłem danych jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Następnie wyświetla się mapa jeziora wraz z naniesionymi informacjami o głębokościach, ostrzeżeniami o płyciznach i miejscach niebezpiecznych. Dzięki mapie wiemy też,  w którym miejscu można przybić do brzegu (oznaczone są mola, przystanie i pomosty), gdzie zjeść, zanocować i zatankować.

Zaplanuj i zwiedzaj

Trasę zwiedzania można zaplanować jeszcze w domu. W tym celu wybieramy w aplikacji miejsca, które chcemy odwiedzić. Aby to zrobić, należy przy opisie interesującego nas punktu kliknąć w ikonkę „pinezki” i w ten sposób lokalizację dodać do plannera. Dalej program w oparciu o mapy Google lub AppleMaps będzie nas nawigował, począwszy od dotarcia do samego powiatu legionowskiego, przez wszystkie wytypowane przez nas miejsca.

Virtual Reality

Aplikacja daje także możliwość wirtualnej wizyty w powiecie legionowskim. Potrzebne będą do tego okulary typu cardboard, w których umieścimy telefon. Wtedy naszym oczom ukażą się panoramy sferyczne 45 miejsc w powiecie. Dzięki trójwymiarowemu obrazowi po–czujemy się jakbyśmy naprawdę byli w oglądanym miejscu. W ten sposób szybko możemy przenieść się do portów nad Jeziorem Zegrzyńskim, na wyspę Euzebia, do pałacu Radziwiłłów w Jadwisi–nie, na trakt spacerowy w Serocku, na wieżę widokową w Wieliszewie, do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Jabłonnie lub do wnętrza tutejszego pałacu, czy do fortyfikacji w Beniaminowie. Oczywiście nawet najlepsza technologia nie odda prawdziwego uroku tych miejsc. Aby dostrzec całe piękno i poczuć prawdziwy smak wycieczki, trzeba odwiedzić te wszystkie miejsca na żywo. Polecamy szczególnie zwiedzanie na rowerze, wtedy nic nie umknie, a przy okazji miło i zdrowo spędzimy wolny czas.

Starostwo Powiatowe w Legionowie