Powołano Legionowski Klaster Energii. Będzie tańsza energia i mniejszy smog?

fotowoltaika

Fot. Grodno S.A.

Legionowskie samorządy, aby m. in. ograniczyć niską emisję i obniżyć koszty energii, chcą przejąć kontrolę nad jej produkcją opartą na odnawialnych źródłach energii. Z myślą właśnie o takich celach powołano Legionowski Klaster Energii (LKE).

Certyfikat od ministra energii

W sierpniu powstał LKE, w skład którego weszły wszystkie samorządy w powiecie legionowskim, legionowska elektrociepłownia oraz Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk (PAN). Celem jego działania ma być dopasowanie produkcji energii do zapotrzebowania na nią na terenie całego powiatu legionowskiego. Tak żeby w efekcie zbilansować system energetyczny na poziomie wyłącznie powiatu legionowskiego.

Legionowski Klaster Energii powstał w ramach II konkursu dla klastrów energii organizowanego przez ministerstwo energii – informuje Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie. Sygnatariuszem tego paktu może zostać każdy, kto wykaże jakiekolwiek korzyści płynące z jego akcesu. Obecnie trwają zaawansowane prace nad stworzeniem strategii działania dla tej nowej struktury. Potem przyjdzie czas na jej działalność operacyjną. – Charakter i zasięg działalności klastra w dużej mierze uzależnione będą od rozwiązań systemowych zaproponowanych przez ministerstwo energii – wyjaśnia rzeczniczka prasowa starostwa.

 

 

Szlachetne cele w biznesie

– Misją LKE jest wzajemne wspieranie się osób fizycznych, osób prawnych, jednostek naukowych, instytutów badawczych oraz jednostek samorządu terytorialnego, ukierunkowane na stałą współpracę na rzecz rozwoju lokalnej efektywności energetycznej oraz rozwoju lokalnych zasobów odnawialnych źródeł energii. Wzajemne wsparcie ma być oparte o transfer wiedzy, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w energetyce, ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz poprawę konkurencyjności podmiotów tworzących klaster – zapowiada Joanna Kajdanowicz.

Szansa na dodatkową kasę

Rząd obecnie pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi dofinansowań dla certyfikowanych klastrów energii. LKE taki właśnie certyfikat otrzymał w sierpniu br. Takich regionalnych certyfikowanych klastrów energii w całej Polsce powstaje zresztą coraz więcej. Dotacje, nad którymi obecnie zastanawiają się ministrowie, w przyszłości dostępne by były za pośrednictwem takich instytucji jak m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), czy też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Możliwość sięgnięcia po te dodatkowe pieniądze przez LKE, z pewnością ułatwiłaby produkcję, magazynowanie i konsumpcję energii tylko i wyłącznie na terenie powiatu legionowskiego. – Powstanie takich rozwiązań pozwoli na efektywne wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych, służących produkcji energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii, poprawę efektywności energetycznej, w tym również na rozwój efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych, na realizację projektów badawczo–rozwojowych, służących rozwojowi systemów magazynowania energii na obszarze działania klastra oraz kreowanie otoczenia sprzyjającego realizacji inwestycji o charakterze innowacyjnym – zapewnia Joanna Kajdanowicz.

Tańsza energia i mniejszy smog

Faktyczne rozpoczęcie działalności operacyjnej przez LKE jest szansą na realne oszczędności, wynikające z poprawy efektywności energetycznej w powiecie legionowskim. Niższe ceny energii cieplnej i elektrycznej, pieniądze zewnętrzne na proekologiczne inwestycje, nowe miejsca pracy, czy też wyeliminowanie smogu – to potencjalne korzyści z działalności LKE.