Ważne zmiany w Prawie Zamówień Publicznych. Ułatwienia dla małych i średnich firm

dokumenty-foter

fot. Sean MacEntee via Foter.com / CC BY

15 marca br. rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych. Dokument ułatwi małym i średnim firmom dostęp do zamówień publicznych, będzie premiował również przedsiębiorców zatrudniających pracowników na umowę o pracę. Co jeszcze się zmieni?

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rozwoju, przyjęte rozwiązania zwiększają przejrzystość prawa, upraszczają procedury przetargowe i wdrażają zapisy dyrektyw unijnych. Ministerstwo zapowiada, że to pierwszy etap przekształcania systemów zamówień publicznych w silny instrument realizacji polityki gospodarczej i społecznej państwa.

 

Ułatwienia dla małych firm

Projekt przyjęty przez rząd przewiduje uproszczenie procedur w zamówieniach publicznych. Mają skorzystać na tym zarówno zamawiający jak i wykonawcy, szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Z myślą o tych „mniejszych” wprowadzono m.in. możliwość łatwiejszego udzielania zamówień w częściach. Zamawiający nie będą mogli żądać od przedsiębiorcy dokumentów, które posiada lub które może pobrać z ogólnodostępnych i bezpłatnych baz danych. W dokumencie mowa jest również o zmniejszeniu ilości obowiązków formalnych na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia.

Kryteria najniższej ceny

Kolejną ze zmian jest ograniczenie możliwości korzystania z kryterium najniżej ceny. Zamawiający najczęściej wybierają ofertę z najniższą ceną. Jednak zdaniem resortu, wybór ten powinien opierać się na korzystnym bilansie ceny, jakoś i kosztów eksploatacji. Dokument obejmuje również nowy tryb udzielania zamówień jakim jest partnerstwo innowacyjne. Umożliwi ono zamawianie nieistniejących jeszcze technologii i łączenie w ramach jednej procedury różnych etapów prac badawczo-rozwojowych (B+R) i wdrożeń.

Umowy o pracę dla pracowników

System zamówień publicznych został powiązany z prawem pracy. Oznacza to, że zamawiający będą zmuszeni do tego, aby wskazać te czynności wykonawcy, których wykonanie wymaga zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Preferowani będą więc wykonawcy, którzy swoim pracownikom będą dawać takie umowy. Dzięki temu więcej osób otrzyma co najmniej minimalną pensję oraz zostanie objętych ubezpieczeniem. W przetargach będą preferowane również zakłady pracy chronionej i wykonawcy, którzy zatrudniając w swojej firmie niepełnosprawne osoby i te, którym trudniej jest znaleźć pracę jak np. osoby starsze czy samotnie wychowujące dzieci.

Tylko przez internet

Przyjęty przez rząd dokument zakłada również elektronizację udzielania zamówień publicznych. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, już za dwa lata wykonawca i zamawiający w odniesieniu do najważniejszych dokumentów w postępowaniu będą kontaktować się drogą elektroniczną.