Relacja Barbary Mierzejewskiej, dyrektor żłobka, z Narodowej Debaty o Rodzinie

barbara-mierzejewska-debata

Barbara Mierzejewska na debacie o rodzinie

Barbara Mierzejewska, dyrektor Żłobka Miejskiego Motylkowy Świat, 11 października po raz drugi brała udział w Narodowej Debacie o Rodzinie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uczestniczyła tam jako jeden z nielicznych dyrektorów żłobków podległych Ministerstwu Rodziny.

W wydarzeniu brało udział wielu zacnych gości, autorytetów w dziedzinie nauki o rodzinie, ochrony rodziny, troski o zdrowie rodziny oraz liczne grono osób na co dzień współpracujących z rodziną. Spotkanie relacjonuje Barbara Mierzejewska:

Pani Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła w swoim wystąpieniu, że stoją przed państwem nowe zadania. „Ale jedno jest pewne, nie przetrwamy jako naród bez silnej rodziny”. Jej zdaniem wskaźnikiem siły narodu nie może być tylko wzrastający poziom PKB, przekładający się na polepszenie warunków materialnych społeczeństwa. Zapowiedziała, że przy stanowisku minister powstaje specjalna Rada ds. rodziny. Poinformowała też, że planowane jest w przyszłym roku zorganizowanie Międzynarodowego Forum Rodziny.

Minister Elżbieta Rafalska powiedziała, że to rodziny przez lata pielęgnowały patriotyzm i ducha polskości. –Zaborcom nie udało się zniszczyć naszej narodowej tożsamości, języka, sztuki, religii, literatury, nauki, muzyki, pamięci o przeszłości – mówiła.

 

 Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwrócił uwagę, że rodzina jest ważna w kwestii zdrowia. – Są dane, które mówią o tym, że osoby samotne żyją krócej. Dlatego że opieka najbliższych daje korzyści zdrowotne. To jest wychowanie do pewnego zdrowego trybu życia. Nie poradzimy sobie z wyzwaniami chorób cywilizacyjnych, jeżeli nie będzie wychowania w domach u dzieci – powiedział minister.

Temat tegorocznej debaty brzmi „Rodzina miejscem wychowania do wartości”. Zaznacza on konieczność spojrzenia na polską rodzinę jako na niezastąpione miejsce przekazywania wartości. Rodzina jest wspólnotą w najważniejszym stopniu warunkującą rozwój szacunku dla drugiej osoby, kształtowania postaw patriotycznych, poszanowania praw, dbałości o dobro wspólne, gospodarność i pracowitość.

Plonem ubiegłorocznej debaty jest publikacja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pt: „Główne potrzeby polskiej rodziny”, w której zamieszczony jest mój artykuł na temat jakże ważny – Rodzina: