Rusza walka ze śmiecącymi w lasach. Fotopułapki, drony, kamery i 10 razy wyższe kary

śmieci w lesie

Ministerstwo Środowiska wypowiedziało wojnę śmiecącym w lesie, fot. Stefan Traczyk Facebook

Do lasów w Polsce planowany jest zakup 10 tysięcy mobilnych fotopułapek, dronów i kamer noktowizyjnych. Szykuje się także zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci do lasu. To pomysł resortu środowiska na walkę z zaśmiecaniem terenów leśnych. Do Nadleśnictwa Jabłonna ma trafić około 10 takich mobilnych fotopułapek.

 

Mam złą wiadomość dla zaśmiecających nasze lasy, którzy czuli się dotąd bezkarni. W trybie pilnym uruchamiamy we wszystkich terenach leśnych w całym kraju aż dziesięć tysięcy przenośnych fotopułapek. Leśnicy każdego dnia będą zmieniać ich położenie. Są zamaskowane i nigdy nie będzie wiadomo, gdzie w danej chwili są zamontowane. Oprócz tego porządku będą pilnować kamery noktowizyjne i armia dronów – obwieścił minister środowiska, Michał Woś 28 lipca na konferencji prasowej. Oprócz tych elementów resort środowika domaga się zaostrzenia kar za śmiecenie w lesie. Przygotowany w tej sprawie projekt przepisów przewiduje podniesienie grzywien z obecnych 500 zł do nawet 5 tys. zł oraz skazywanie wandali na społeczne sprzątanie lasów na swój własny koszt.

 

 

 

Plaga śmieci w polskich lasach

Śmieci w lesie to plaga, która zagraża całemu środowisku. Lasy Państwowe każdego roku wydają 20 mln złotych na uprzątnięcie terenów leśnych, z których wywozi się prawie 115 tysięcy metrów sześciennych odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami. Zmiana przepisów o gospodarce odpadami niestety niewiele zmieniła i lasy wciąż są zaśmiecane. Jednym z powodów było dotychczas niskie ryzyko wykrycia takiego wykroczenia – informuje resort środowiska.

Nadleśnictwo Jabłonna dostanie 10 fotopułapek

Walkę ze śmiecącymi w lasach pochwala dyrekcja Nadleśnictwa Jabłonna. – Fotopułapki skutecznie namierzają osoby zaśmiecające lasy. Nagrania są niepodważalnymi dowodami w sądzie – albo ujawniają twarze sprawców tych wykroczeń, albo przynajmniej pokazują numery rejestracyjne aut, w których te śmieci są do lasów zwożone – komentuje Stefan Traczyk, nadleśniczy z Nadleśnictwa Jabłonna. – Obecnie Nadleśnictwo Jabłonna ma 2 mobilne fotopułapki. Wkrótce ten stan powiększy się o około 10 nowych tego typu urządzeń – dodaje.