Seniorzy na wakacjach. Na co uważać, o czym pamiętać?

seniorzy-na-wakacjach

Dla seniorów cały świat stoi otworem!

Przekroczenie sześćdziesiątki wcale nie musi oznaczać rezygnacji z podroży. Przy zastosowaniu się do poniższych porad mamy gwarancję udanego i bezpiecznego wypoczynku, nawet jeśli doświadczamy problemów starszego wieku. Seniorzy wcale nie są skazani na sanatorium. Wręcz przeciwnie, świat cały czas stoi przed nami otworem!

Doświadczenia wielu lat pomagają nam mieć jasne oczekiwania względem planowanego wypoczynku. Zazwyczaj nie musimy już szukać kompromisu z dziećmi czy ze znajomymi jeśli chodzi o miejsce pobytu czy rodzaj rozrywki. Możemy w 100% skupić się na sobie i to jest już pierwszym gwarantem udanych wakacji. Musimy jednak pamiętać, że ludzie starsi są często obiektem zainteresowania złodziei i oszustów, których niestety nie brakuje w miejscowościach turystycznych jak i naszych miejscach zamieszkania. Powinniśmy również brać pod uwagę nasze własne ograniczenia zdrowotno-fizyczne i odpowiednio do nich zaplanować formę wypoczynku.

Ubezpieczenie to rzecz święta

W każdym wieku rozsądne podróżowanie wymaga wykupienia odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z grupą podwyższonego ryzyka jaką są seniorzy, tym bardziej nie powinniśmy na niej oszczędzać. Koszt wielu ubezpieczeń wakacyjnych nie przekracza 500 zł, a gwarantuje nam zwrot o wiele większych wydatków, które mogą zaistnieć, jeśli przydarzy się nam nieszczęśliwy wypadek. Ci z nas, którzy stale przyjmują lekarstwa, muszą się liczyć z ewentualnością ich zagubienia i koniecznością wykupienia nowych, w aktualnym miejscu pobytu. Przy kosztach niektórych leków kupowanych bez recepty, zdecydowanie lepiej jest otrzymać później zwrot kosztów.

 

Wiedza dla najbliższych

Nie wszyscy znajomi czy sąsiedzi muszą wiedzieć o naszych planach wakacyjnych. Nigdy nie mamy pewności, do czyich uszu dotrze ta informacja, i czy po powrocie nie zastaniemy obrabowanego mieszkania. Zdecydowanie lepiej jest poprosić kogoś zaufanego o stały nadzór domu/mieszkania albo o stwarzanie pozorów naszej obecności. To samo dotyczy pobytu w niektórych hotelach. Nie wywieszajmy kartki z napisem proszę posprzątać mój pokój, ponieważ jest to zawsze zachęta dla złodzieja. Lepiej jest także poprosić o pokój bez okna parterowego, które gwarantuje łatwy dostęp dla złodzieja. Jeśli podróżujemy solo, za każdym razem powinniśmy upewniać się, że ktoś z obsługi hotelowej wie, na jak długo i gdzie się wybieramy. Naładowany telefon komórkowy powinien zawsze znajdować się w zasięgu naszej ręki.

Pułapki dietetyczne

Seniorzy mają często delikatniejsze żołądki od reszty populacji. Powinniśmy unikać stołowania się w podejrzanych miejscach ze względu na ryzyko zatrucia, które skutecznie popsułoby nam wakacje i uziemiłoby nas w miejscu zakwaterowania. Problem niestety tkwi nie tylko w kwestiach sanitarnego przygotowania posiłków, ale również w tym, co zdecydujemy się zjeść. Pamiętajmy, że wszystko co ostre, tłuste albo przepełnione konserwantami odbije się później na naszej wątrobie. Jeśli planujemy podróż w dalekie miejsca i na stale przyjmujemy lekarstwa, warto jest wcześniej skonsultować kwestie wyżywienia z naszym lekarzem.

Kosztowności i lekarstwa

Seniorzy to apetyczny kąsek dla złodziei. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że nie są tak uważni i pewni siebie jak za czasów swojej młodości. Nie jest najlepszym pomysłem obwieszanie się kosztowną biżuteria, czy obnoszenie się drogocennym zegarkiem w miejscach, gdzie tak naprawdę nie wiemy, co się nam może przydarzyć. Jeśli chodzi o wcześniej już wspomniane lekarstwa, dobrym pomysłem będzie spisanie ich nazw na kartce i posiadanie jej zawsze przy sobie na wszelki wypadek. Nie zaszkodzi również wzięcie zapasowej ilości lekarstw ze względu na możliwość opóźnienia powrotu, z przyczyn niezależnych od nas.

Independent Traveler. “Safety Tips for Senior Travelers.” Senior Travel. Dori Salzman, 2016. Web.