Specjaliści w walce z bólem kręgosłupa. Wywiad z dr W. Niesłuchowskim

vitalplatinum-rehabilitacja

O tym jak ważna jest rehabilitacja przy łagodzeniu bólu narządu ruchu rozmawiamy z dr W. Niesłuchowskim, lekarzem chorób narządu ruchu z Vital Platinum.

Dlaczego jest nam potrzebna Rehabilitacja?

Rehabilitacja jest działem medycyny, który rozwija się bardzo szybko i jest ratunkiem dla osób, które nie mogą sobie poradzić z bólem narządu ruchu jak również stresem, który jest ściśle powiązany ze stylem życia. Jest to swojego rodzaju metoda rozładowywania napięć powstałych w narządzie ruchu i jego leczenia w przypadku, gdy doszło do poważnych zaburzeń narządu ruchu. Tempo rozwoju rehabilitacji jest niezwykle szybkie i podyktowane wzrostem potrzeb społecznych.

 

 

Jakie czynniki w szczególny sposób wpływają na zaburzenia w układzie ruchu?

Narząd ruchu jak sama nazwa wskazuje do sprawnego funkcjonowania wymaga stałego ruchu. Działa on tylko wtedy, gdy jest eksploatowany. Najbardziej niebezpiecznym rodzajem przeciążeń jest przeciążenie o charakterze statycznym, to znaczy długotrwałe siedzenie, stanie, i inne, wymuszona pozycja ciała. Każda dawka wysiłku fizycznego- umiarkowanego- spaceru, pływania, jazdy na rowerze, jest ratunkiem i profilaktyką schorzeń narządu ruchu.

Zmiana stylu życia z aktywnego na sedenteryjny (siedzący) wpływa niezwykle niekorzystnie na stan zdrowia społeczeństwa zarówno w aspekcie fizycznym jak i psychicznym. Podwyższony, codzienny stres zostaje skumulowany w tkankach miękkich i mięśniach, co powoduje uczucie napięcia i dyskomfortu dla pacjentów. Stres taki należy rozładowywać, ponieważ w długiej perspektywie może spowodować zaburzenia pracy narządu ruchu oraz posiada swoje implikacje psychologiczne. Jak wynika z badań, jednym z takich powikłań jest depresja. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, iż leczenie farmakologiczne depresji oraz umiarkowanym wysiłkiem fizycznym daje bardzo zbliżone rezultaty. Należy też pamiętać, że w ćwiczenia rehabilitacyjne są szczególnie polecane dla osób w średnim wieku, gdyż zapewniają dobre samopoczucie i mają wpływ na tzw „ruchomość” stawów i usprawnić nasze poruszanie pozwalając zachować aktywność także w starszym wieku.

Problemem, na który należy zwrócić uwagę jest to, iż od najmłodszych lat dzieci i młodzież posiada ogromny dostęp do urządzeń mobilnych, co często zastępuje potrzebną aktywność fizyczną.

Na jakim etapie warto zwrócić się do specjalisty?

Najlepszą metodą i maksymą przewodnią również rehabilitacji jest „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Kiedy jednak pojawią się objawy warto zadbać o to, aby wychwycić moment pierwszych dolegliwości, dyskomfortu, mówiąc wprost; nie ignorować objawów. Kłopoty w poruszaniu się, bóle pleców, kręgosłupa, opadająca stopa, wypadające przedmioty z rąk, zawroty głowy, szumy w uszach wręcz czasami omdlenia są objawami neurologicznymi, z którymi pacjenci się zgłaszają i niestety nie wszystkim wtedy udaje się pomóc.

Co jest ważne w procesie usprawniania?

Oczywiście wczesne wychwycenie problemu, odpowiednie zdiagnozowanie, zapewnienie pacjentowi poczucia bezpieczeństwa i dobranie odpowiednich metod postępowania. Bardzo ważną sprawą jest kontakt z pacjentem, monitorowanie objawów i odpowiednie reagowanie w czasie trwania terapii. W trakcie mogą wystąpić dodatkowe objawy lub nasilenie już istniejących, co jest normalną odpowiedzią narządu ruchu i nie powinno budzić obaw. Pacjent angażując się w terapię, cały czas pracuje na sukces w zakresie wyleczenia.

Uświadomienie pacjenta o jego przeważającej roli jest kluczowym elementem zdrowienia. Ponieważ nawet jeśli widzimy pacjenta codziennie to tylko przez godzinę, a na resztę dnia nie mamy bezpośredniego wpływu. Kwalifikacje oraz doświadczenie terapeutów mają niebagatelny wpływ na możliwości zaprojektowania procesu terapeutycznego. W Vital Platinum kadrę stanowią wysoko wykwalifikowani terapeuci a także aktywni sportowcy, co sprawia, że jest możliwość pracy z osobami trenującymi w pełnym porozumieniu.

Czym się kończy terapia?

Nawet po wyeliminowaniu dolegliwości warto wiedzieć, iż proces gojenia jest dłuższy i nie zawsze kompatybilny z okresem, w którym minęły objawy. Proces terapeutyczny kończy się wtedy, gdy wiadomo, iż narząd ruchu jest wyleczony na tyle, aby pacjent mógł wrócić do funkcjonowania, jednak zasady profilaktyki muszą być obligatoryjnie przestrzegane.

Należy również pamiętać, żeby poinformować pacjenta o stałej pielęgnacji narządu ruchu, o nieodzownej potrzebie uczestnictwa w aktywności fizycznej. Jest ona wpisana w nasze procesy fizjologiczne, nie tylko ze względu na stawy ale układ oddechowy, krążenie trawienia i nerwowy, ale też zgodnie z filozofią „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Zdrowe ciało zawsze pragnie działać.

A co oferuje Vital Platinum?

Przede wszystkim miłą i przyjemną atmosferę w czasie ćwiczeń i wykonywania zabiegów. A tych jest cały szereg: ćwiczenia rehabilitacyjne, masaże, zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego, ultradźwięków, laseroterapii, elektroterapii. Ceny naszych usług sprawiają, że są one dostępne dla każdego. Już nie musisz długo czekać na wizytę. Należy pamiętać, że im wcześniej skontaktujesz się z naszymi specjalistami, tym szybciej odczujesz ulgę.

Więc do dzieła. Zapraszamy do Vital Platinum po zdrowie i uśmiech.

Dr W. Niesłuchowski to ceniony lekarz narządów ruchu. Tytuł lekarza specjalisty w zakresie rehabilitacji w chorobach narządu ruchu uzyskał w 1975 roku. W tym samym roku uzyskał tytuł lekarza specjalisty w zakresie ochrony zdrowia. W 1986 ukończył szkolenie terapii manualnej prowadzone przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Katowicach i został członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Medycyny Manualnej i Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. Swoją metodę leczenia propaguje również w programach telewizyjnych. Jest autorem książek traktujących o chorobach kręgosłupa w 1993 r. „Kręgosłup klucz do zdrowia” a w 1995r. „Kręgosłup klucz do zdrowia Twojego Dziecka. Uczestniczy w badaniach naukowych na temat korekcji wad postawy oraz psychicznych aspektów leczenia chorób kręgosłupa.