Legionowo. Wstępne „TAK” dla szpitala

szpital-nzoz-legionowo-GP-ms

Na terenie przy NZOZ Legionowo miałby powstać szpital powiatowy (fot. GP/ms)

Legionowscy radni z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych 4 września br. jednomyślnie poparli propozycję starosty Jana Grabca, dotyczącą wspólnego udziału gmin w budowie szpitala dla mieszkańców powiatu legionowskiego.

30 proc. udziałów

Starosta Jan Grabiec pod koniec czerwca zaproponował 5 gminom powiatu legionowskiego wspólny udział w budowie szpitala rejonowego na działce sąsiadującej z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej (NZOZ) „Legionowo” przy ulicy Sowińskiego 4 w Legionowie. Uczestnictwo gmin miałoby polegać na wykupie udziałów w spółce powiatowej w przyszłości powołanej do zarządzania tą placówką. Im więcej udziałów miałyby wspólnie gminy w tej spółce, tym większy wpływ zapewniłyby sobie na jej decyzyjność. – Łączne udziały samorządów powiatu legionowskiego w spółce prowadzącej szpital na bezpiecznym 30 proc. poziomie zapewniłyby nam istotny wpływ na jej strategiczną decyzyjność – sygnalizował starosta Jan Grabiec 4 września na posiedzeniu legionowskiej komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych. Poinformował też miejskich radnych, że spółka ta, według szacunków, warta obecnie kilka milionów złotych, tuż przed budową szpitala poddana zostałaby oczywiście dokładnej wycenie.

Gminy ostrożne w deklaracjach

Póki co, żadna z gmin oficjalnie nie ustosunkowała się do propozycji starosty Jana Grabca. – Gminy są ostrożne w deklaracjach. Myślę, że ich zainteresowanie będzie większe, wtedy gdy pojawi się zgoda ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), inwestor wraz z odpowiednimi finansami, a budowa szpitala już się rozpocznie – przekonywał legionowskich radnych starosta Jan Grabiec. Zapewnił ich również, że samorządy będą mogły stopniowo wykupywać udziały w spółce prowadzącej szpital rejonowy w Legionowie. Będą mogły to zrobić nawet po wyborze w konkursie otwartym inwestora prywatnego, który, włączając się w to przedsięwzięcie, wykupi z pewnością pakiet większościowych udziałów w tej spółce i rozpocznie budowę szpitala na wydzierżawionej od powiatu działce, bezpośrednio sąsiadującej z NZOZ „Legionowo”.

Na początek symboliczne udziały

Na początek samorządy mogą wnieść do spółki powiatowej zarządzającej legionowskim szpitalem tylko symboliczne środki finansowe. Oprócz tego ich udziały w niej mogą zostać wykupione w formie wniesionej do infrastruktury i świadczeń medycznych udzielanych przez gminne zakłady opieki zdrowotnej, np. jak te świadczone w prowadzonym przez gminną spółkę „Centrum Medyczne Nieporęt” na terenie gminy Nieporęt.

Niezobowiązujące „Tak”

Legionowscy radni z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych, na razie jedynie poparli propozycję wspólnej budowy szpitala, złożoną przez starostę Jana Grabca. Na ten moment nie podjęli oni jednak żadnych wiążących decyzji finansowych, odnoszących się do wykupu udziałów w spółce powołanej do prowadzenia szpitala przez miasto Legionowo. W najbliższym czasie pozytywna opinia radnych z powyższej komisji przedstawiona zostanie pozostałym miejskim radnym na forum Rady Miasta (RM) Legionowo. To właśnie RM Legionowo ma odpowiednie kompetencje, aby drogą odpowiedniej uchwały przystąpić do proponowanego przez starostę Jana Grabca pro-zdrowotnego przedsięwzięcia.