Budowa szpitala w Legionowie – trzecia próba. Szukają inwestorów

Borkowski-Grabiec-dabrowska

Pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa medycznego Michał Borkowski poparł budowę szpitala

Czas dojazdu karetek do pacjentów w powiecie legionowskim wydłuża się. Receptą na ten stan rzeczy ma być legionowski szpital. 29 maja podczas sesji Rady Powiatu w Legionowie radni przegłosowali zgodę na podjęcie działań prowadzących do pozyskania inwestorów dla szpitala. Czy wreszcie uda się go zbudować?

Według statystyk wyjazdów ratownictwa medycznego na terenie województwa mazowieckiego w 2011 roku Legionowo miało jeden z najdłuższych czasów dojazdu do pacjenta wśród miejscowości na Mazowszu. Sytuacja niewiele zmieniła się rok później, po reorganizacji systemu ratownictwa i wprowadzeniu zwiększonych rejonów. Starostwo przewiduje, że z powodu gęstości zaludnienia na terenie powiatu, która według prognoz demograficznych raczej się nie zmniejszy, szpital powiatowy jest już koniecznością. Budowa takiej placówki będzie jednym z elementów, które skrócą czas dojazdu do pacjenta w sytuacjach nagłych i tym samym zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu.

Ile jedzie karetka?

W 2011 roku mediana dotarcia zespołu ratowniczego w powiecie legionowskim wynosiła do pacjenta w Legionowie 7,8 minuty, a dla wyjazdu poza miastem Legionowo 12,7 minuty. Mediana dla interwencji ratowników od otrzymania wezwania do odstawienie pacjenta do szpitala wynosiła 58 minut.

Po zmianach w ratownictwie

W wyniku modernizacji systemu ratownictwa medycznego na terenie województwa mazowieckiego w latach 2011 – 2012 powiększono obszary rejonów operacyjnych dla ratownictwa medycznego. Zamiast 43 rejonów powstało w Polsce 6 rejonów. Teraz dokładny czas dojazdu do pacjenta z Legionowa nie jest znany. Legionowo, Serock, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew i Warszawa leżą na terenie rejonu R1. W 2012 roku mediana dla czasu dotarcia zespołów do pacjenta wynosiła dla tego rejonu 8,24 (w Legionowie) i 11,10 minut (poza miastem), a mediana dla czasu interwencji wynosił 38,47 minut. W 2013 roku mediana czasu dotarcia zespołów na miejsce zdarzenia wzrosła i wynosiła odpowiednio 8,55 i 13,03 minut. Wartość dla dla czasu interwencji wynosiła 45 minut.

Więcej interwencji

Ze statystyki wynika, że czas dojazdu do legionowskiego pacjenta wydłuża się. Wynika to nie tylko z dużych odległości do szpitali, ale również z utrudnień w korzystaniu z podstawowej opieki zdrowotnej, które wynikają z długich kolejek do lekarzy. Pacjenci ze schorzeniami czekają z badaniem do ostatniej chwili, a potem na pomoc wzywają pogotowie. Jak tłumaczy rzecznik wojewody, wydłużenie się czasu dojazdu karetki do chorego wynika ze zwiększonej liczby interwencji. – W 2013 ich liczba wzrosła o blisko 7,25 % w stosunku do roku 2012, a w samej Warszawie liczba interwencji wzrosła o 11 tysięcy – mówi rzecznik wojewody. Według statystyk dla powiatu średnia liczba wyjazdów zespołów ratowniczych do mieszkańców powiatu legionowskiego kształtuje się na poziomie ponad 30 na dobę. Liczba ta zwiększa się w okresie wakacyjnym w związku ze wzrostem liczby turystów i mieszkańców działek rekreacyjnych. Szacuje się , że wtedy na terenie powiatu przebywa prawie 200 tys. ludzi.

Szpital to konieczność

Szpital w Legionowie oznacza znaczne skrócenie czasu dojazdu do pacjenta. Zespoły ratownicze nie traciłyby czasu w korkach na dojazd do szpitali w Warszawie czy Nowym Dworze Mazowieckim. Skróciłby się również czas interwencji, bo pacjent trafiałby do najbliższego, czyli legionowskiego szpitala. Dzięki ubiegłotygodniowej decyzji Rady Powiatu, radni podjęli uchwałę, która daje kolejną szansę na rozpoczęcie budowy szpitala dla Legionowa. – Dziś Rada Powiatu na mój wniosek wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu wyboru inwestorów dla szpitala w Legionowie. Dyskusja trwała ponad godzinę, ale większość radnych uznała, że nadszedł czas, by podjąć to ryzyko. Poparcie wojewody i posłów już uzyskaliśmy. Jak mówił Andrzej Kicman to trzecia próba budowy szpitala w Legionowie: pierwszy był komitet społeczny w latach ’80, a potem spółka samorządowa w latach ’90. Do trzech razy sztuka.  – mówił Jan Grabiec Starosta Powiatu Legionowskiego.

Zaproszenie dla gmin

Według starostwa najlepszą lokalizację dla budowy obiektu zapewnia nieruchomość przy ul. Sowińskiego 4 – obok budynku Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ,,Legionowo”. Jak tłumaczy starosta, uchwała intencyjna w sprawie budowy szpitala została podjęta już 2 lata temu. Obecna uchwała to realne działania do tego, by rozpocząć konkretne rozmowy z inwestorami. Rada Powiatu zdecydowała, by podwyższyć kapitał zakładowy spółki NZOZ Legionowo do 30 mln zł. To również zaproszenie dla gmin powiatu legionowskiego, by włączyły się w budowę szpitala, albo w formie gotówkowej, albo poprzez wniesienie kapitału gminnych zakładów opieki zdrowotnej i połączenie z NZOZ Legionowo.