Uwaga! Wydano ostrzeżenie dla Warszawy i okolicznych powiatów przed smogiem

dym-zanieczyszczenie-powietrza

fot. Foter.com / CC BY-SA

Dzisiaj (18 stycznia) Samorząd Województwa Mazowieckiego poinformował, że przekroczone zostały dopuszczalne normy szkodliwych pyłów w powietrzu w Warszawie i powiatach otwocki, legionowskim i warszawskim-zachodnim. Z tego powodu obowiązuje zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach, używania grilli, rozpalania ognisk i używania dmuchaw do liści.

 

 

Od samego rana w Warszawie i okolicznych powiatach, w tym w powiecie legionowskim znacznie zostały przekroczone normy szkodliwych pyłów w powietrzu (więcej pisaliśmy TUTAJ). Z tego powodu zgodnie z ogłoszonym przez sejmik Mazowsza i obowiązującym w całym województwie Planem Działań Krótkoterminowych, który został przyjęty z Programem Ochrony Powietrza (POP) obowiązuje zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach, używania grilli, rozpalania ognisk i używania dmuchaw do liści. Dodatkowo zaleca się ograniczenie przebywania na otwartym powietrzu dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.

 

 

Nowe przepisy od stycznia 2021 roku

Od początku roku 2021 na Mazowszu obowiązuje całkowity zakaz używania dmuchaw do liści, zarówno tych elektrycznych jak i spalinowych. Takie działanie ma na celu ograniczyć podnoszenie pyłów, które już opadły na ziemię. Wytyczne te zawarte są Programie Ochrony Powietrza przyjętym przez sejmik województwa mazowieckiego.

Liczenie pieców na Mazowszu

Do końca 2021 roku zgodnie z przyjętym Programem Ochrony Powietrza wszystkie gminy województwa mazowieckiego mają obowiązek policzyć i przeprowadzić inwentaryzację źródeł ciepła.

Najważniejsze daty przyjętej przez sejmik województwa mazowieckiego Uchwały Antysmogowej:

  • od 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE);
  • od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:

– mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;

– węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem;

– węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm;

– paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna);

  • od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno niespełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 wg. normy PN-EN 303-5:2012;
  • od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg. normy PN-EN 303-5:2012;
  • użytkownicy kotłów klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności;
  • posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.