Wakacje mają też dzieci niepełnosprawne. Czy pamiętały o tym samorządy?

fot-Grzybowska-zoo

fot. Vanessa Nachabe-Grzybowska

Oferta wakacyjna przygotowana dla dzieci przez samorządy jest przebogata, ale czy urzędy pamiętały, że wakacje mają także dzieci niepełnosprawne? Część tak. Propozycji niewiele i nie dla wszystkich, ale może to dopiero początek myślenia o ofercie dla wszystkich.

Z całej plejady propozycji dla najmłodszych w powiecie udało nam się znaleźć tylko dwie, przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych. To niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba osób niepełnosprawnych to około 13% ogółu ludności w Polsce. Niektóre dane statystyczne wskazują nawet 16%.

Muzeum Historyczne w Legionowie wyszło z inicjatywą

Muzeum Historyczne w Legionowie nie czekało na sugestię władz, tylko samo wyszło z inicjatywą. W ramach projektu finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego proponuje zajęcia integracyjne pod nazwą „Archeologia w pięciu zmysłach”. Muzeum skontaktowało się w tym celu z Powiatowym Zespołem Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie i wspólnie przystąpiono do projektu. W zajęciach uczestniczą również dzieci w pełni zdrowe. Udział dzieci zdrowych i niepełnosprawnych rozkłada się na zajęciach mniej więcej po połowie. Jeśli chodzi o dzieci upośledzone to w zajęciach uczestniczą głównie te z niskim i średnim stopniem niepełnosprawności. Zajęcia w muzeum odbywają się codziennie, każdego dnia ma miejsce inna ciekawa prezentacja multimedialna oraz różnego rodzaju zajęcia plastyczne np. wykonywanie plakatu czy zdobienie naczyń. Bezpłatne warsztaty skierowane są dla dzieci powyżej piątego roku życia i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Po zakończeniu rekrutacji powstała lista rezerwowa, ale i na niej jest już wystarczająca liczba osób, aby zapisów już nie przyjmować.

Wolne miejsca w ICOiW w Serocku

Nie wszystko jednak stracone, wciąż istnieje możliwość spędzenia wakacji w Integracyjnym Centrum Opieki i Wychowania w Serocku. Jego dyrektor Marzena Litwinek skarży się wręcz na brak zainteresowania półkoloniami zorganizowanymi przez ich ośrodek. Podejrzewa, że może to być wina złej promocji. Oferta, podobnie jak w przypadku Muzeum Historycznego w Legionowie, skierowana jest zarówno dla niepełnosprawnych jak i pełnosprawnych dzieci. U dzieci niepełnosprawnych możliwe jest towarzystwo rodzica. Każdy dzień półkolonii zaczyna się o 9:00 a kończy o 17:00 i obejmuje obiad oraz podwieczorek. Na dzieci czeka wiele atrakcji – w tym wyjazd do Aquaparku i kina letniego. Za pięć dni uczestnictwa trzeba zapłacić 150 zł.

Chętniej z niskim stopniem

Na ogół istnieje możliwość uczestnictwa dziecka z niskim stopniem niepełnosprawności w akcjach organizowanych dla pełnosprawnych. Potwierdza to Urząd Gminy Jabłonna twierdząc, że kilkoro takich dzieci brało udział w zajęciach GOK w latach ubiegłych. Michał Smoliński, rzecznik UG Jabłonna, wskazuje również Fundację Trzniany jako podmiot, który zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi w wakacje. Nie potwierdza tego prezes wyżej wymienionej fundacji – Jarosław Hodorski. Twierdzi, że gmina odmówiła finansowania wakacyjnych zajęć dla niepełnosprawnych, a oni sami nie posiadają wystarczających środków. Możliwość brania udziału w standardowych zajęciach MOK i Biblioteki Publicznej potwierdza również Gmina Legionowo. W zajęciach organizowanych przy Arenie Legionowo wymagane jest towarzystwo rodzica.

Matki z niepełnosprawnością radzą sobie same

Dzieci z ciężką niepełnosprawnością nie mogą w ogóle liczyć na opiekę w czasie wakacji. Potwierdza to Vanessa Nachabe-Grzybowska – prezes Fundacji Dzielna Matka z Jabłonny. Samorządy nie wspierają tego rodzaju działań. Zatem mamy zrzeszone w fundacji radzą sobie same. Spotykają się kolejno w swoich domach i organizują czas dzieciom. Składają się również na wyjazdy, i przyznają, że chociażby współfinansowanie transportu dla niepełnosprawnych dzieci byłoby bardzo dobrym pomysłem. Do państwa Grzybowskich, dzięki urzędowi gminy Jabłonna, pięć razy w tygodniu przychodzi przygotowana opiekunka i przez dwie godziny zajmuje się ich dwójką niepełnosprawnych dzieci. Specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone są dzięki Gminie Jabłonna także w innych rodzinach wychowujących niepełnosprawne dzieci.

Spełnienie marzeń dla dzieci z ciężką niepełnosprawnością

Prezes Fundacji Dzielna Matka zdaje sobie sprawę, że zapewnienie wakacji dzieciom z ciężką niepełnosprawnością to duże wyzwanie. Aby mu sprostać, tak naprawdę na jedno dziecko powinien przypadać jeden opiekun. Przydałyby się także zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne oraz zorganizowany transport. Na razie takie warunki to tylko marzenia.