Wojewoda ostrzega przed zatrutym powietrzem w całym powiecie

dym-komin-zanieczyszczenie-powietrza

fot. GP/kg

Mazowieckie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (MWCZK) ostrzega o przekroczeniu dopuszczalnych norm powietrza dla pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz dla benzo(a)pirenu w całym powiecie legionowskim. Komunikat w tej sprawie wydano na początku lutego br.

 

Najgorzej sytuacja przedstawia się w Legionowie, gdzie ogłoszony przez MWCZK alert odnosi się do przekroczenia wszelkich dopuszczalnych poziomów stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. Chodzi tu zwłaszcza o zarówno 24-godzinne, jak i roczne przekroczenie norm stężenia pyłu PM10 i średnioroczne dla występujących w nim pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Zdaje się, że najczystszym powietrzem w powiecie oddychają mieszkańcy gminy Serock, gdzie oprócz przekroczenia średniorocznych norm stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu, odnotowuje się jedynie 24-godzinne przekroczenia norm dla pyłu zawieszonego PM10. W gminie tej nie odnotowano bowiem, przekroczenia średniorocznych norm stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Natomiast w pozostałych gminach powiatu legionowskiego, czyli w gminach Wieliszew, Nieporęt i Jabłonna, oprócz już standardowego dla całego Mazowsza przekroczenia średniorocznych norm stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu, występują 24-godzinne i roczne przekroczenia norm pyłu PM10 oraz roczne pyłu PM2,5.

Kto powinien zostać w domu?

Ogłoszony 2 lutego br. przez MWCZK alert I poziomu o przekroczeniu dopuszczalnych norm stężenia szkodliwych substancji w powietrzu na Mazowszu wcale nie oznacza, że w danym momencie lub w najbliższym czasie należy spodziewać się wysokiego stężenia tych zanieczyszczeń. Zaleca on jedynie, aby osoby zaliczane do tzw. grupy wrażliwej, czyli te uprawiające sport na zewnątrz, kobiety w ciąży, dzieci i seniorzy, astmatycy, alergicy, czy też osoby z chorobami krążenia oraz ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych były bardziej świadome, że w ich najbliższym otoczeniu mogą występować dni, zwłaszcza w okresie zimowym, wczesną wiosną i późną jesienią, w których powinny one unikać wychodzenia na zewnątrz.

Chorujemy przez powietrze

Wysokie stężenie w powietrzu pyłów PM10 i PM2,5, zgodnie zresztą z powyższym komunikatem, może powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Drobne frakcje tych pyłów mogą przenikać do krwiobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie ich stężenia w powietrzu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał), a nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Ponadto powyższe pyły przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego i występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych. Tymczasem wysokie stężenia benzo(a)pirenu w mazowieckim powietrzu mogą upośledzać płodność, powodować dziedziczne wady genetyczne u dzieci przebywających jeszcze nawet i w łonach swoich matek. Benzo(a)piren jest bowiem niebywale toksyczną, rakotwórczą, mutagenną, działającą  na rozrodczość i niebezpieczną dla środowiska substancją.