Wybory prezydenckie 2020. Mało chętnych do głosowania korespondencyjnego w powiecie legionowskim

urna-wyborcza

Urna wyborcza, fot. GP (archiwum)

Wybory prezydenckie w Polsce zbliżają się wielkimi krokami. Jak dużo osób jest uprawnionych do głosowania w powiecie legionowskim, ile z nich zdecydowało się oddać swój głos korespondencyjnie? Czy można jeszcze zgłaszać się do spisu wyborców w poszczególnych gminach?

 

 

W niedzielę (28 czerwca) w Polsce odbędzie się I tura wyborów prezydenckich. Głosowanie zostanie przeprowadzone metodą mieszaną – w lokalach wyborczych, a dla osób, które wyraziły chęć, korespondencyjnie.

 

 

Czy można jeszcze zgłosić chęć głosowania korespondencyjnie?

Wszystkie osoby, które były zainteresowane korespondencyjnym oddaniem głosu w nadchodzących wyborach prezydenckich miały czas na taką deklarację do 16 czerwca. Wnioski składano za pośrednictwem Poczty Polskiej, platformy e-PUAP lub osobiście w urzędzie gminy. Po tym terminie zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego będą miały tylko osoby przebywające na kwarantannie:

  • Osoby, które w dniu wyborów będzie obowiązywać kwarantanna lub izolacja – do piątego dnia przed wyborami (23 czerwca),
  • Osoby, których obowiązkowa kwarantanna lub izolacja zaczęły się później niż 5 dni przed wyborami – do drugiego dnia przed wyborami.

Jak poinformowała stacja TVN 24 w środę (17 czerwca) szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak podała, że takich wniosków o chęci głosowania korespondencyjnego złożyło 143,5 tys. osób.

Do kiedy otrzymany pakiet wyborczy i gdzie go odesłać?

Wyborcy, którzy zadeklarowali chęć głosowania korespondencyjnego, otrzymają za pośrednictwem Poczty Polskiej pakiet wyborczy najpóźniej pięć dni przed wyborami. Wypełniony pakiet wyborczy należy odesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej do 26 czerwca lub dostarczyć go do odpowiedniego urzędu. Możemy również dostarczyć go osobiście do odpowiedniej komisji wyborczej w dniu wyborów.

Czy można dopisać się jeszcze do spisu wyborców?

Istnieje jeszcze możliwość dopisania się do spisu wyborców dla osób przebywających poza miejscem stałego zamieszkania. Żeby tego dokonać musimy najpóźniej do wtorku (23 czerwca) złożyć w urzędzie gminy na terenie, której czasowo przebywamy pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. W takim wniosku musimy podać:

  • nazwisko i imiona,
  • imię ojca,
  • datę urodzenia,
  • pesel,
  • adres stałego zamieszkania,
  • adres, pod którym przebywamy.

Jeżeli dojdzie do II tury wyborów, która zaplanowana jest na 12 lipca, a nie zapisaliśmy do spisu wyborców i nie zagłosowaliśmy w I turze, możemy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców najpóźniej do 5 lipca.

Ile osób jest uprawnionych do głosowania w poszczególnych gminach i jak wiele z nich zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego?

Legionowo:

Jak poinformował nas Urząd Miasta w Legionowie na dzień 31.03.2020 roku liczba wyborców zarejestrowanych to 40 354 osoby. Chęć głosowania korespondencyjnie w nadchodzących wyborach prezydenckich wyraziło 248 osób (stan na 19.06.2020 r.).

Gmina Jabłonna:

Jak poinformował nas Urząd Gminy Jabłonna na dzień 16.06.2020 roku liczba wyborców zarejestrowanych to 14 182 osoby. Chęć głosowania korespondencyjnie w nadchodzących wyborach prezydenckich wyraziło 131 osób (stan na 16.06.2020 r.).

Gmina Serock:

Jak poinformował nas Urząd Miasta i Gminy Serock na dzień 19.06.2020 roku liczba wyborców zarejestrowanych to 12 039 osoby. Chęć głosowania korespondencyjnie w nadchodzących wyborach prezydenckich wyraziło 91 osób (stan na 19.06.2020 r.).

Gmina Wieliszew:

Jak poinformował nas Urząd Gminy Wieliszew na dzień 18.06.2020 roku liczba wyborców zarejestrowanych to 11 869 osób. Chęć głosowania korespondencyjnie w nadchodzących wyborach prezydenckich wyraziło 69 osób (stan na 18.06.2020 r.).

Gmina Nieporęt:

Jak poinformował nas Urząd Gminy Nieporęt na dzień 19.06.2020 roku liczba wyborców zarejestrowanych to 11 527 osób. Chęć głosowania korespondencyjnie w nadchodzących wyborach prezydenckich wyraziły 72 osób (stan na 19.06.2020 r.).