Wywłaszczenia wzdłuż DK61. Drogowcy przejmują działki niezbędne do poszerzenia krajówki

michałów-reginów

Michałów-Reginów w gminie Wieliszew, fot. GP (archiwum)

Wydane przez wojewodę mazowieckiego pierwszego zezwolenia drogowego na przebudowę 160-metrowego odcinka drogi krajowej nr 61 (DK nr 61) z Legionowa do Zegrza łączy się z wywłaszczeniami. GDDKiA dokonała podziałów i przejęcia części nieruchomości niezbędnych do realizacji tego przedsięwzięcia, zaś ich właściciele mogą się od tych propozycji do końca lipca br. odwołać.

Wojewoda mazowiecki 5 lipca br. wydał pierwsze zezwolenie drogowe na przebudowę 160-metrowego odcinka drogi krajowej nr 61 (DK nr 61) z Legionowa do Zegrza. To jeden z pierwszych kroków do poszerzenia krajówki na łącznie 4,5 kilometrowym odcinku. Ta pierwsza zgoda, jak i zresztą kolejne będą łączyły się z wywłaszczeniami. Inwestor tj. stołeczna GDDKiA scaliła nieruchomości na terenach, na których powstanie nowa infrastruktura drogowa. Niektóre z tych gruntów nie należą, ani do GDDKiA, ani też do skarbu państwa, lecz są własnością prywatną, w tym też ich właścicielami są gminy Wieliszew i Nieporęt.

 

15 działek z Michałowa-Reginowa i Stanisławowa Drugiego

W obrębie wieliszewskiej wsi Michałów-Reginów poszerzona krajówka wraz z dodatkową infrastrukturą drogową będzie przebiegać przez przynajmniej 7 nienależących ani do inwestora, ani do skarbu państwa działek. Każdą z nich inwestor podzielił na 2 części, zaś wybraną przez siebie część przeznaczył pod realizację tego przedsięwzięcia drogowego. Wśród tych podzielonych i przeznaczonych do wywłaszczenia terenów znalazły się działki w obrębie ewidencyjnym nr 19 z następującymi numerami – 118/4, 1099/11, 126/19, 126/8, 127/2, 127/3 i 1098. Identycznych zmian dokonano także względem 9 innych działek znajdujących się na terenie wsi Stanisławów Drugi w gminie Nieporęt. I tak wywłaszczenia obejmą tereny w obrębie ewidencyjnym nr 14 na podzielonych przez GDDKiA działkach oznaczonych następującymi numerami – 115/15, 18, 17/7, 17/6, 16, 6, 5, 2 i 1/1. Właściciele tych terenów mogą odwołać się od decyzji wojewody mazowieckiego do szefa resortu inwestycji i rozwoju do końca lipca br., zaś z całą przygotowaną przez stołeczną GDDKiA dokumentacją zapoznać się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (MUW) w Warszawie.

Odszkodowania dla wywłaszczonych

Jeśli zatwierdzone przez wojewodę mazowieckiego wywłaszczenia staną się prawomocne, nieruchomości na terenie, których powstanie zmodernizowana infrastruktura drogowa krajówki staną się własnością skarbu państwa. Dopiero wtedy nastąpią wyceny tych działek, zaś odszkodowania dla ich byłych właścicieli będą wypłacane przez warszawską GDDKiA.