Zamknięte kąpielisko nad Jeziorem Zegrzyńskim. Gdzie nie wolno się kąpać?

sinice-zalew-zegrzynski-nieporet

Zakaz kąpieli, fot. GP/kg (archiwum)

W ostatnich dniach Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Legionowie przeprowadził badania mające na celu ocenę jakości wody na terenie kąpielisk. Na podstawie otrzymanych wyników zadecydowano o zamknięciu jednego z kąpielisk.

 

Powiatowy Inspektorat Sanitarny przebadał jakość wody w dwóch kąpieliskach nad Jeziorem Zegrzyńskim. Pobrana została próbka wody z miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli zlokalizowanego przy ul. 600-lecia w Wieliszewie. Na podstawie badań oraz oceny wizualnej wody wykonanej w dniu 23.07.2018 r. stwierdzono, iż woda zdatna jest do kąpieli.

Odmienna jest jakość wody na kąpielisku „Dzika Plaża” w Nieporęcie. Tam na podstawie oceny wizualnej przeprowadzonej w poniedziałek 23 lipca stwierdzono nieprzydatność wody do kąpieli, powodem był zakwit sinic. Stan wody monitorowany jest na bieżąco. Na miejscu znajduje się 5 osoby sztab ratowników. Jak tylko poprawi się jakość wody, zostanie wydane stosowne oświadczenie o dopuszczeniu kąpieliska do użytku.

 

Czym grozi kąpiel w wodzie z sinicami?

Sinice, które kwitną latem i wczesną jesienią, powodują, że woda ma zielonkawoniebieski kolor i dosyć specyficzny zapach. Sanepid zakazuje kąpieli w wodach, w których zakwitły sinice, gdyż wytwarzane przez nie toksyny są groźne dla ludzi. Kontakt z sinicami jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób osłabionych. Wytwarzane przez sinice toksyny mogą działać drażniąco na skórę oraz błony śluzowe a także mogą prowadzić do uszkodzenia nerek i serca, czy też wątroby. Neurotoksyny wytwarzane przez sinice zaburzają prace układu nerwowego i mięśni, a w skrajnych przypadkach kontakt z neurotoksyną może prowadzić do skurczu mięśni i śmierci wskutek uduszenia.