Zaproszenie na II legionowski spacer powstańczy śladami II zgrupowania AK „Obroża”

13891825_600497736793256_1858379306579289968_n

Legionowskie koło partii .Nowoczesna zaprasza na II legionowski spacer powstańczy śladami II zgrupowania AK „Obroża”, który odbędzie się w sobotę, 29 lipca, dla uczczenia 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zbiórka o godz. 9.45 pod pałacem w Jabłonnie.

Spacer będzie kontynuacją ubiegłorocznej imprezy, w trakcie której zapoznaliśmy się z walkami na południe od Legionowa, w tym m.in. miejscem przeprawy batalionu „Znicza” do Kampinosu, mogiłami ofiar zbrodni Niemieckich w lasach legionowskich i pozostałością gajówki „Bukowiec” – sztabu powstańczego Rejonu I. Poznaliśmy historię brawurowej akcji młodych podchorążych „Alfy” i „Skiby”, którzy ofiarą swojego życia uratowali kolegów i eskortowany przez nich transport broni.

 

Trasa

Tym razem wraz z przewodnikiem przejdziemy trasę „północną” upamiętniającą walki jednostek Rejonu I „Marianów – Brzozów”. Czarnym szlakiem dotrzemy do śladów niemieckich umocnień na wale przeciwpowodziowym, odwiedzimy mogiły żołnierskie na cmentarzu w Jabłonnie, miejsce pamięci pomordowanych w latach 1939-45, miejsce mordu w lesie chotomowskim, pomnik bohaterów walk 1939-45 w Chotomowie, ponad 600. letni kościół w Chotomowie, mogiły żołnierskie na cmentarzu w Chotomowie. Następnie dotrzemy do pomnika i miejsc walk powstańczych 1-3 sierpnia 1944 oraz przejdziemy przez teren dawnego getta żydowskiego. Kolejne punkty na trasie to: Rondo Rodziny Rykaczewskich, Kościół „Na górce” i miejsce po domku pp. Rykaczewskich, tablica pamięci Wandy Tomczyńskiej, Rondo Andrzeja Paszkowskiego, Kozłówka, carskie koszary. Następnie będziemy oglądać najdłuższy mural w Europie „1050 lat chwały oręża polskiego”. Wycieczka zakończy się na dworcu kolejowym.

Długość trasy 20 km, przy czym jest możliwość odłączenia się w trakcie wycieczki. Za to dla najwytrwalszych najprawdopodobniej (podobnie jak w roku ubiegłym) przewodnik przygotuje nagrody.