Jerzy Zaborowski: Wspólnie zbudujemy lepsze Legionowo i powiat

jerzy-zaborowski

Rozmawiamy z wicestarostą Jerzym Zaborowskim, który kandyduje do Rady Powiatu Legionowskiego z ramienia komitetu Bezpartyjni Samorządowcy. Wicestarosta będzie ubiegał się o mandat z Legionowa. Jaki ma program dla naszego miasta, jakie problemy będzie chciał rozwiązywać w najbliższej kadencji samorządu?

 

Zdecydował się Pan startować w wyborach do Rady Powiatu. Co chciałby Pan zrealizować w kolejnej kadencji?

Jest kilka ważnych projektów, które rozpoczęliśmy w obecnej kadencji i należy je dokończyć. Dla mnie osobiście najważniejsza jest finalizacja rozbudowy naszego Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych i uruchomienie Centrum Wczesnego Wspomagania Dziecka. Chciałbym, żeby można było tam diagnozować zaburzenia rozwoju u dzieci oraz realizować szybką interwencję terapeutyczną. Sam jestem ojcem dziecka z autyzmem i wiem, jak ważny to temat. Obecnie rodziny z dziećmi z takimi problemami zmuszone są korzystać z ośrodków w Warszawie, co wiąże się z koniecznością nawet kilkukrotnych w ciągu dnia dojazdów do stolicy. Drugi ważny projekt rozpoczęty w tej kadencji to rewitalizacja kolei do Zegrza. Jest już ustalony harmonogram prac z PKP i pierwsze pociągi powinny dojechać nad Jezioro Zegrzyńskie już w 2022 roku. Powiat we własnym zakresie przygotował projekt centrum przesiadkowego w Zegrzu obejmujący dworzec, parkingi, pętlę autobusową oraz zjazd do drogi DK 61. Ponadto dokończymy modernizację naszej przychodni specjalistycznej „na górce”. Będzie ona obejmować remont pozostałej części budynku oraz zagospodarowanie terenu. Dzięki temu poprawi się jakość obsługi pacjentów, a przy ul. Sowińskiego powstanie estetyczny teren zielony pomiędzy Biedronką a Ratuszem.

Chciałbym też zwiększyć współpracę Powiatu z organizacjami pozarządowymi. Sam pełniłem najwyższe funkcje kierownicze w PCK i SOS Wioskach Dziecięcych i wiem, że w organizacjach pozarządowych jest wielki potencjał. Zależy mi zwłaszcza na rozwoju polityki senioralnej, którą zainicjowałem w obecnej kadencji i realizacji projektów mających na celu integrację międzypokoleniową. Ostatnio rozmawialiśmy na przykład o Międzypokoleniowym Ośrodku Dziennego Pobytu, w którym czas mogłyby spędzać wspólnie zarówno dzieci jak i seniorzy.

 

 

Jednym z poważniejszych problemów w Legionowie jest smog. Jest szansa na poprawę jakości powietrza?

Smog to efekt opalania domków jednorodzinnych niskiej jakości paliwami, zwłaszcza węglem, drewnem i różnymi śmieciami. Poradzimy sobie z nim, jeżeli właściciele domków w Legionowie wymienią piece węglowe na bardziej ekologiczne. Wszystkie gminy Powiatu Legionowskiego prowadzą programy dofinansowania takich wymian. Na pewno będziemy wspierać gminy poprzez działania informacyjne i edukacyjne, a także jeżeli pojawią się takie możliwości, wsparcie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na ten cel. W tym celu powołaliśmy powiatowy klaster energetyczny, w którego skład weszły wszystkie gminy, legionowskie PEC oraz ośrodek PAN z Jabłonny. Ponadto chcemy wyposażać nasze placówki oświatowe i przychodnie zdrowia w oczyszczacze powietrza a także montować w różnych miejscach powiatu czujniki jakości powietrza. Do skutecznej walki ze smogiem potrzebne są działania na poziomie centralnym obejmujące ustalenie norm jakościowych dla paliw oraz dofinansowanie do kosztów ogrzewania ekologicznego.

Powiat wprowadził wiele innowacji w zakresie obsługi administracyjnej mieszkańców. Czy myśli Pan o kolejnych udogodnieniach?

W mijającej kadencji wprowadziliśmy dwie rewolucyjne zmiany. Po pierwsze, na parterze starostwa uruchomiliśmy nowoczesne, spełniające najwyższe standardy Biuro Obsługi Mieszkańca. Po drugie, wdrożyliśmy obsługę mieszkańców w soboty. Zostało to bardzo dobrze odebrane przez mieszkańców, którzy do tej pory musieli zwykle brać w pracy urlop, żeby załatwić swoje sprawy. Planujemy oczywiście kolejne innowacje. Chcemy, aby w każdej sprawie mieszkańcy mogli umówić się na konkretną godzinę tak, aby wygodnie wpasować wizytę w starostwie do swojego rozkładu dnia. Zależy nam też na tym, aby wdrożyć mobilne usługi administracyjne i docierać z nimi do domów osób starszych i niepełnosprawnych. Oczekiwania mieszkańców w zakresie jakości i innowacyjności obsługi administracyjnej są coraz większe i chcemy wychodzić im naprzeciw.

Startuje Pan z list Bezpartyjnych Samorządowców. To nowa organizacja na politycznej mapie powiatu…

Organizacja nowa i uważam, że dobrze odpowiada na potrzeby mieszkańców. Na naszych listach znaleźli się doświadczeni samorządowcy ze wszystkich gmin. To osoby świetnie znające powiatowe realia, ale nie mające ambicji politycznych. Z większością z nich współpracowałem jako wicestarosta i wiem, że to osoby uczciwe i kompetentne. Mamy dobry program i chcemy współtworzyć po wyborach Zarząd Powiatu.