165 mln euro na ścieżki rowerowe, parkingi i e-usługi

ZIT-Alicja-Sokolowska

Wicewójt Alicja Sokołowska podpisała porozumienie w imieniu gminy Nieporęt (fot. UG Nieporęt)

Blisko 165 mln euro na rozwój m. in. ścieżek rowerowych, parkingów przesiadkowych i e-usług publicznych w 37 gminach na Mazowszu. 21 lutego podpisano porozumienie o wykorzystaniu unijnych milionów we wspólnych międzygminnych inwestycjach. Z powiatu legionowskiego skorzystają wszyscy poza gminą Serock.

 

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

165 mln euro ze środków unijnych w latach 2014-2020 chce się przeznaczyć na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym (WOF), obejmującym swym zasięgiem teren aż 10 metropolitalnych powiatów – w tym gminy Legionowo, Jabłonna, Nieporęt i Wieliszew z powiatu legionowskiego.

Gminy dołożą co najmniej 35 mln euro

Najwięcej, bo prawie 84 mln euro, gminy chcą przeznaczyć na rozbudowę dróg rowerowych oraz systemu „parkuj i jedź”. 16 mln euro ma wesprzeć rozwój edukacyjnych, zdrowotnych i kulturalnych e-usług publicznych w urzędach. Samorządy zobowiązały się uzupełnić sumę przyznaną ze środków unijnych pieniędzmi z własnych budżetów, w kwocie w łącznej wysokości co najmniej 35 mln euro.

Chcą zbudować parkingi

Gminy powiatu legionowskiego będące w WOF już teraz planują inwestycje na swoich terenach. Niemal we wszystkich z nich mają powstać nowe ścieżki rowerowe, inkubatory lokalnej przedsiębiorczości oraz e-usługi związane głównie z digitalizacją zbiorów bibliotecznych i cyfrową rekrutacją do szkół i przedszkoli. Oprócz tego Legionowo chce zbudować 3 parkingi przy stacjach kolejowych PKP Legionowo Przystanek, PKP Legionowo Piaski i PKP Legionowo.

Strategia rozwoju

Pieniądze z Unii Europejskiej (UE) są zagwarantowane. Jednak, aby sfinansowały one konkretną inwestycję, strategia rozwoju wypracowana przez gminy z WOF musi zostać zaakceptowana, zarówno przez Urząd Marszałkowski, jak i przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Dopiero aprobata urzędów dla strategii rozwoju WOF umożliwi pojedynczym gminom zgłaszanie własnych projektów i priorytetów inwestycyjnych, które docelowo mogą zostać sfinansowane z funduszów unijnych nawet w 80 proc.

Porozumienie o wspólnych inwestycjach ze stolicą

W ramach unijnego instrumentu ZIT porozumienie o współpracy z Warszawą podpisało 14 gmin miejskich, 12 miejsko-wiejskich i 11 wiejskich z obszaru powiatów legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, wołomińskiego, grodziskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego-zachodniego i żyrardowskiego.