Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Od kiedy będziemy mogli jeździć bez prawa jazdy przy sobie?

Prawo jazdy fot. www.gov.pl

Prawo jazdy fot. www.gov.pl

Sejm przegłosował nowe zmiany w przepisach Prawa o ruchu drogowym. Według ich autorów mają one na celu ułatwić “życie” kierowcom jak również uprościć wiele innych sytuacji, takich jak przerejestrowywanie samochodu.

 

Na początku tygodnia posłowie przegłosowali nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Zmiany przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji trafiły teraz do Senatu, gdzie czekają na rozpatrzenie. Według założeń pomysłodawców tych zmian w przepisach mają one na celu wprowadzenie dla kierowców szeregu ułatwień. Zmiany mają również na celu uprościć procedury towarzyszące rejestracji pojazdów.

 

 

Za brak prawa jazdy przy sobie nie poniesiemy konsekwencji

Najważniejszą zmianą w przepisach jest ta dotycząca wożenia przy sobie dokumentu prawa jazdy. Kierowcy posiadający polskie prawo jazdy nie będą musieli wozić go ze sobą i okazywać funkcjonariuszowi przy kontroli drogowej na terenie Polski. Wszystkie dane znajdujące się na fizycznym dokumencie będą znajdowały się w centralnej ewidencji kierowców. W świetle obowiązujących jeszcze przepisów za brak dokumentu przy sobie grozi kierowcy mandat w wysokości 50 zł.

Obecnie kierowcy po zmianach w przepisach prawa ruchu drogowego nie muszą wozić już ze sobą fizycznie takich dokumentów jak dowód rejestracyjny czy polisa OC.

Kolejną zmianą ma być możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, na wniosek właściciela. Oznacza to zaoszczędzenie nawet 100 zł, tyle w przybliżeniu wynosi obecnie opłata za wydanie tablic rejestracyjnych wraz z nalepką kontrolną. Zniesiony ma być również obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej. Nie będzie to konieczne, ponieważ organy rejestrujące pojazd i służby kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów.

Możliwość wycofania z czasowej eksploatacji samochodu osobowego

Nowym rozwiązaniem, które jest planowane, to dodanie do katalogu pojazdów wycofanych czasowo z eksploatacji samochodów osobowych. Jednak takie rozwiązanie ma dotyczyć tylko pojazdów uszkodzonych, których naprawa może potrwać od 3 do 12 miesięcy. Ponowne przywrócenie do ruchu pojazdu będzie się wiązało z przeprowadzeniem dodatkowego przeglądu technicznego. Taki pojazd będzie można jednak wycofać z eksploatacji nie częściej niż co 3 lata.

Dużym ułatwieniem będzie możliwość zarejestrowania przez dealera nowo zakupionego auta przez internet. Dzięki temu rozwiązaniu już po wyjeździe z salonu samochód będzie w pełni zarejestrowany i ubezpieczony. Takie rozwiązanie może mocno zmniejszyć kolejki w wydziałach komunikacji.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 3 miesiące po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw, jednak dokładna data nie jest jeszcze znana. Natomiast zmiany dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej zaczną obowiązywać po upływie 24 miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw.