Znaczenie wolontariatu dla wzmocnienia inicjatyw lokalnych. Inspiracje dla Legionowa

wolontariat

„Wolontariuszem jest osoba fizyczna posiadająca pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która ochotniczo i bez wynagrodzenia, wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie” – głosi Ustawa, z dnia 24 kwietnia 2003 roku, o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

W Legionowie, wolontariusze i organizacje oraz instytucje angażujące wolontariuszy, zebrały się na naradzie pn. „Znaczenie wolontariatu dla wzmocnienia inicjatyw lokalnych. Inspiracje dla Legionowa.” Naradę zorganizowały Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu z Warszawy oraz Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym NADZIEJA z Legionowa. Zebranych powitał prezes Stowarzyszenia NADZIEJA dr Roman Biskupski, który w krótkim wystąpieniu omówił rolę i zadania wolontariatu oraz działania wolontariuszy na terenie miasta. Podkreślił, że ich rola rośnie, gdyż ludzi potrzebujących stale przybywa. Na pomoc oczekują zwłaszcza seniorzy, którzy stanowią w mieście populację niemal dwudziestoprocentową.

 

 

W następnej kolejności głos zabrał, prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, który podziękował wolontariuszom za duże zaangażowanie w pomoc potrzebującym. W swym wystąpieniu podkreślił zwłaszcza znaczenie wolontariatu międzypokoleniowego, w który włączyła się legionowska młodzież. Prezydent zapewnił o stałej pomocy miasta dla legionowskich wolontariuszy i zachęcił wszystkich do rzeczowej dyskusji na temat dalszej poprawy skuteczności działań wolontariatu w mieście.

W dalszej części dyskusji, którą poprowadziła Anna Żelazowska-Kosirek z fundacji Robinson Crusoe, koordynatorka programów Bezpieczny Staż i Senior Junior, omówiono doświadczenia wolontariatu w zakresie: pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym, inicjatywy w zakresie współpracy z urzędami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi a pomoc niepełnosprawnym, współpracę międzypokoleniową i przystosowanie przestrzeni miejskiej do potrzeb seniorów.

O kwestiach tych mówili m.in. Marek Ślusarz z warszawskiej Fundacji Muranów oraz Marcin Świderski z Wawerskiego Wolontariatu Bibliotecznego. Na Muranowie powstała grupa wolontariuszy, którzy spotykają się co miesiąc, ustalają plany działania i podejmują wspólne inicjatywy. Jedną z nich była np. inicjatywa pod nazwą „Stop bazgrołom” mająca na celu zapobieganie bezmyślnemu mazaniu murów budynków i umieszczania na nich wulgarnych napisów. Kolejnymi: „Przepis na Muranów”, „Muranowskie Potańcówki Historyczne” czy „Wspólne ubieranie choinki”. Grupa ta wydała także „Poradnik dla wolontariuszy dzielnicy”.

Z kolei w Wawrze grupa wolontariuszy skupiła się wokół biblioteki dzielnicowej i jej filii osiedlowych. Za cel postawiła sobie integrację młodych ludzi z seniorami poprzez podejmowanie licznych wspólnych przedsięwzięć. Tylko w bieżącym roku udało się zorganizować aż 260 różnorodnych imprez tematycznych i towarzyskich, w tym takich, jak: „Lato/zima w mieście”, II Marsz śladami powstańców”, Gry Miejskie”, Dzień Zielonego Konstantego”, „Dzień Dziecka”, „Pan eko-samochodzik”, Bezcenne 4 minuty” czy „Objazdowy Bibliotekarz”.

Po zakończeniu zasadniczej części narady odbył się panel dyskusyjny w podgrupach. Legionowscy wolontariusze, wraz z zaproszonymi gośćmi z gmin ościennych i Warszawy, obradowali między innymi nad takimi zagadnieniami, jak: wolontariat seniorów, wolontariat dzieci i młodzieży, pomoc niepełnosprawnym, działania i pomoc sąsiedzka, zagospodarowanie przestrzeni miejskiej oraz ekologia i ochrona zwierząt. Podczas dyskusji każda z podgrup sformułowała propozycje, które po opracowaniu i analizie posłużą organizatorom narady do dalszego usprawniania działań legionowskiego wolontariatu.

Tekst i foto: Andrzej Karski