Zwierzęta w Sylwestra. Jak im pomóc?

Sylwester-na-rondzie-w-Chotomowie_19

Sylwester w Chotomowie (fot. GP/am)

Psy mają dużo bardziej czuły słuch niż ludzie, dlatego wiele z nich boi się huku i innych głośnych dźwięków. Sylwestestrowe fajerwerki są dla nich ogromnym stresem, który może zagrażać ich zdrowiu a nawet życiu. Choć miasta z roku na rok coraz częściej wycofują się z fajerwerków, nadal na prywatnych imprezach jest to powszechna tradycja witania Nowego Roku. Jak możemy pomóc zwierzakom w tym trudnym okresie?

Leki uspokajające mogą pomóc zwierzakom przetrwać Sylwestra, ale weterynarze przestrzegają, by nie podawać ich na własną rękę. – Farmakologiczne leki psychotropowe nie są cukierkami. W niektórych przypadkach mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierzęcia. Leki psychotropowe powinny być stosowane pod kontrolą lekarza weterynarii. Nie jest wskazane, aby tego typu preparaty wydawać „na oko” bez kontroli pacjenta – mówi Krzysztof Zdeb z lecznicy Legwet. Ważny jest także czas podania leku. Niektóre preparaty należy zacząć podawać kilka dni przed pojawieniem się stresującej sytuacji. Zbyt późne podanie preparatu może doprowadzić do pobudzenia zwierzaka i odwrotnego efektu. Niektóre leki działają nasennie, ale wcale nie oznacza to uspokojenia dla zwierzaka. Nasz pupil ma wtedy ograniczoną zdolność reakcji, ale czuje i boi się tak samo. O wyborze leku decyduje przede wszystkim stan zdrowia psa. Musimy wiedzieć, czy zwierzak nie ma np. niewydolności krążenia czy niedoczynności tarczycy.

 

 

Z pewnością nie powinniśmy założyć scenariusza, że podajemy zwierzęciu leki i idziemy na imprezę. U wielu pacjentów czas i intensywność działania są różne i nie do końca przewidywalne. A zwierzę poddane działaniu leków psychotropowych w sytuacji zagrożenia, a niewątpliwie tak to postrzega, może zachować się w sposób nieprzewidywalny i zrobić sobie krzywdę. Dlatego zwierzęta nie powinny być zostawiane same sobie – przestrzegają weterynarze Legwet.

Jak się zachowywać?

Nie powinniśmy się użalać nad zwierzakiem i utwierdzać go w przekonaniu, że jego lęk ma rzeczywiste podstawy. Na kilka godzin przed zabawą sylwestrową dobrze jest włączyć światło, zasłonić okna, włączyć głośną muzykę. Takie zwiększone impulsy tła zmniejszą proporcjonalnie intensywność słyszalnych wystrzałów.