Powiat. Przygotowują się na wypadek powodzi

prace-na-wałach

Prace na wałach w 2010 roku (fot. GP)

Długotrwałe opady deszczu mogą spowodować podniesienie się stanu wody rzek przepływających przez powiat legionowski. Według starostwa powiatowego najbardziej zagrożone odcinki wałów znajdują się na rzece Wiśle w gminie Jabłonna w rejonie Rajszewa, Skierd i Suchocina, na rzece Narew w gminie Wieliszew w rejonach miejscowościach: Góra, Janówek Pierwszy, Krubin oraz na rzece Bug w gminie Serock w rejonie miejscowości Kania Polska. Sztaby kryzysowe przygotowują się do działania.

 

W bieżącym roku we wszystkich gminach na terenie powiatu, które znajdują się w dorzeczach Wisły, Narwi i Bugu, dokonano przeglądu stanu wałów przeciwpowodziowych i ich infrastruktury (jazy, przepusty) – mówi rzecznik starostwa Joanna Kajdanowicz. Jeśli chodzi o Wisłę, Narew i Bug, stan wałów jest dostateczny. Podtopienia mogą wystąpić w miejscowości Rajszew w gminie Jabłonna, w Górze, Janówku Pierwszym i Krubinie w gminie Serock oraz w Kani Polskiej.

Najgorzej w Jabłonnie

Na terenie gminy Jabłonna znajduje się 15 km wałów. Według Urzędu Gminy Jabłonna w większości ich stan jest zadowalający. Ostatnia kontrola wałów była przeprowadzona 14 kwietnia b.r. Brali w niej udział przedstawiciele Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, starostwa, gminy, inspektorów w Nowym Dworze Mazowieckim. Najbardziej zagrożone odcinki wałów znajdują się na wysokości pola golfowego w Rajszewie i w Suchocinie. Nasypy są osłabione działaniem dzików. Gdyby stan wody w Wiśle się podniósł, zagrożone zalaniem byłyby wsie: Rajszew, Suchocin, Boża Wola, Wólka Górska i Skierdy.

Przygotowania w gminie Jabłonna

W związku z zagrożeniem powodziowym na południu Polski, urząd gminy sprawdził magazyn przeciwpowodziowy pod względem zapasów worków i łopat. Inspektor ds. bezpieczeństwa w gminie Jabłonna Ryszard Trojanowski złożył zamówienie na gumowce, wodery i latarki. W maju podczas ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna, radny Marek Zieliński zwrócił się do starosty Jana Grabca o pomoc w zakresie odstrzałów interwencyjnych dzików. Ponieważ koła łowieckie nie radzą sobie z kontrolą populacji tych zwierząt, radny chciałby w ten sposób uniknąć dalszego niszczenia wałów.

Sztaby w gotowości

Jak zapewnia starostwo, zarówno służby powiatowe, jak i gminne, odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe, są przygotowane do podjęcia akcji przeciwpowodziowej. W przypadku wystąpienia zagrożenia przeciwpowodziowego Starosta Legionowski wprowadzi na terenie powiatu legionowskiego stan zagrożenia przeciwpowodziowego, czego konsekwencją będzie m.in. stały monitoring stanu wałów (dyżury w dzień i w nocy).

Śledzą prognozy pogody

Jednostka straży pożarnej z Legionowa 14 maja wyjechała na pomoc w akcji przeciwpowodziowej do miejscowości Nisko w województwie świętokrzystkim. Powodem zagrożenia są zwiększone opady deszczu. Ponieważ na terenie kraju w najbliższym czasie są przewidywane intensywne opad deszczu o charakterze ciągłym, można się spodziewać, że za kilka dni zagrożenie związane z wysokim poziomem wody wzrośnie. – W przypadku wystąpienia długotrwałej, wysokiej wody w Wiśle – wał może nie wytrzymać – informuje rzecznik UG Jabłonna. Nie jest wykluczone, że wystąpią przesiąki do przerwania ciągłości włącznie. Również rzecznik starostwa potwierdza, że w przypadku wystąpienia długotrwałych opadów atmosferycznych i spiętrzenia wód w rzekach nie można wykluczyć wystąpienia podtopień lub przesiąknięcia lub przerwania wału.

Na dzisiaj nie ma podstaw do niepokoju, jednak sztaby kryzysowe w gminach i powiatach przygotowują się na wypadek wysokiego stanu wody i z niepokojem obserwują prognozy pogody.