Serock – warsztaty rzemieślnicze na podgrodziu

521c8f6dc6375.jpg

W niedzielę, 22 lipca, w Serocku odbyły się drugie już warsztaty rzemieślnicze na podgrodziu. Pierwsza, pionierska odsłona tego wydarzenia, miała miejsce we wrześniu 2011 roku.

„To Barbarki robota – warsztaty rzemieślnicze na podgrodziu” – tak brzmi pełna nazwa tej, z założenia mającej wymiar edukacyjny oraz wspierającej lokalne rzemiosło, imprezy lokalnej. Po roku przerwy warsztaty wróciły na Skwer Litewski w Serocku i mają szansę zagościć na stałe w kalendarzu imprez cyklicznych.

Organizatorzy przedsięwzięcia – Referat Komunikacji Społecznej UMiG w Serocku oraz Ośrodek Kultury w Serocku, nie przypadkiem wybrali właśnie to miejsce. Skwer Litewski usytuowany jest nad Narwią, u stóp średniowiecznego grodu „Barbarka” – jednego z najstarszych na Mazowszu. Gród, położony na wysokim brzegu Narwi, przez wieki zamieszkiwany był przez rzemieślników. „Chcemy mieszkańcom i turystom przypomnieć początki miasta, będziemy próbować wprowadzić tego dnia – w tym miejscu – klimat dawnych czasów, pokazać różnego rodzaju rzemiosła i rękodzieła artystyczne” – czytamy na www.serock.pl.

Impreza została zorganizowana w sposób podobny do tej z 2011 roku. Były stoiska rzemieślnicze i „pokaz mody słowiańskiej” w wykonaniu organizatorek przedsięwzięcia. Bardzo dobrze oznakowano dojazdy i dojścia na miejsce warsztatów – naszym zdaniem wszystko na tak zwaną „piątkę”. Goście dopisali, wielu przyjechało z okolic powiatu legionowskiego, niektórzy dojechali na Skwer Litewski na rowerach. Podczas imprezy można było uczestniczyć między innymi w warsztatach garncarskich, tkackich, wikliniarskich, koronkarskich, wyrobu biżuterii, szycia lalek, plastycznych – w tym wykonywania kwiatów z papieru. Było także swojskie jadło podawane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, działających prężnie na terenie gminy Serock. Tego dnia nad Narwią pojawiła się także osada słowiańska. Można było wziąć udział w nauce fechtunku, wybić średniowieczną monetę, obejrzeć pokazy walk.

Pierwsze warsztaty rzemieślnicze współfinansowane były z funduszy europejskich – zrealizowano je w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 – 2013. Tegoroczna impreza została sfinansowana ze środków własnych samorządu serockiego.

tekst i zdjęcia
Katarzyna Leszczyńska

      

    

    

    

 

Poniżej film z warsztatów rzemieślniczych zrealizowanych w Serocku w 2011 roku