Ćwiczenie Dragon-17 rozpoczęte. 17 tys. żołnierzy i 3,5 tys. jednostek sprzętu

9

20 września br. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu zostało rozpoczęte największe ćwiczenie z wojskami w Siłach Zbrojnych RP w 2017 roku. Uczestniczyć w nim będzie 17 tys. żołnierzy i 3,5 tys. jednostek sprzętu.

W rozpoczęciu uczestniczył Dowódca Generalny Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, kierownicza kadra ćwiczenia oraz żołnierze ćwiczący w Zegrzu.

„Dziś, tym uroczystym akcentem rozpoczynamy ćwiczenie Dragon-17, dla uczestników tu ćwiczących to zwieńczenie pracy planistycznej, dla ćwiczących wojsk w tym główno ćwiczącego, 12 Dywizji Zmechanizowanej to sprawdzenie celów i przygotowanie tego do czego powinien być przygotowany taki związek taktyczny. (…) W ćwiczeniu uczestniczą Wojska Obrony Terytorialnej, jak również w zdecydowanej większości organizacje proobronne. To potężny wysiłek, to kilkanaście tysięcy wojsk na różnych poligonach, w różnych miejscach: Drawsku Pomorskim, Ustce, Gdyni, Orzyszu, Nowogrodzie, Szymanach, Nowej Dębie, Zegrzu i wielu innych lokalizacjach. To potężny wysiłek i zaangażowanie, ale jednocześnie sprawdzian dla ćwiczących wojsk oraz wykonywanie zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem” – powiedział Dowódca Generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika do zebranych.

Następnie odegrana została pieśń reprezentacyjna WP, a po defiladzie kompanii honorowej rozpoczęły się instruktaże do największych, a także najważniejszych manewrów Wojska Polskiego w 2017 roku.

***

„Dragon-17” to najważniejsze w tym roku ćwiczenie Wojska Polskiego. Ma ono charakter obronny, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem oraz z organami administracji publicznej.

Główna część ćwiczenia odbędzie się w dniach 25–29 września. Wówczas w Drawsku Pomorskim, Zegrzu, Dębie, Szymanach, Ustce, Gdyni, Orzyszu, Zegrzu, Nowogrodzie i Toruniu będzie współdziałało 17 tys. żołnierzy. Wśród nich będą wojskowi z Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, które stacjonują w Polsce, a także pododdziały z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Poza przedstawicielami krajów natowskich będą ćwiczyć także żołnierze z państw partnerskich Sojuszu – Gruzji i Ukrainy.

Podczas manewrów wojsko będzie korzystało z 3,5 tys. jednostek sprzętu, czyli: 53 czołgów, 158 bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych, 79 jednostek sprzętu artyleryjskiego, 14 okrętów i 32 statków powietrznych. Będą to m.in. czołgi T-72, PT-91 Twardy, Leopard 2A4 oraz 2A5, samodzielne haubice Krab i Goździk, wyrzutnie rakiet Langusta, armaty ZU-23-2 oraz samobieżne zestawy ZSU Biała. Z powietrza wojska lądowe będą wspierały m.in. samoloty F-16 oraz samoloty uderzeniowe Su-22, a także śmigłowce Mi-8 i Mi-24.

Tekst: kpt. Krzysztof Baran

Zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran, DG RSZ