Kolejni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu

img_7285

W minioną niedzielę (29 maja) kolejna już grupa kobiet i mężczyzn złożyła uroczystą przysięgę wojskową na sztandar Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki im. gen. bryg. Heliodora CEPY. Nowi żołnierze wzmocnili szeregi batalionu dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

 

 

– To już piąta przysięga żołnierzy OT w murach zegrzyńskiego Centrum. Przysięgający to ochotnicy, którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym intensywne szkolenie podstawowe rozpoczęte 14 maja. – informuje por. Małgorzata Nowak oficer prasowy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

 

 

– Po przemówieniu Dowódcy bataliony dowodzenia WOT ppłk. Piotra Osińskiego wyróżnieni żołnierze złożyli przysięgę na sztandar a następnie Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej ks. płk Radosław Michnowski oraz Dziekan Prawosławny Wojsk Obrony Terytorialnej ks. mjr Tomasz Paszko udzielili żołnierzom błogosławieństwa. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów. – dodaje por. Małgorzata Nowak.

Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Stanowią one komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.:

  • Utrzymanie powszechnej gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego,
  • Współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego,
  • Kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotyczno-obywatelskich.

Ustawa o obronie Ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku powierzyła WOT niemilitarną części zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Z dniem wejścia w życie ustawy Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT zastąpili w opisywanym zakresie dotychczasowych szefów WSzW i stali się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia jakiego może udzielić wojsko.

fot. por. Małgorzata Nowak

źródło: CSŁiI w Zegrzu, MON